Przejdź do treści
zajawka-infografika-www

365 dni idei 3W. Jak budujemy świat wody, wodoru i węgla?

Strzałka

W sierpniu 2021 roku na I Kongresie 3W, który odbył się podczas Forum Wizja Rozwoju, rozmawialiśmy o wodzie, wodorze i węglu jako trzech zasobach życia oraz rozpoczęliśmy działania, które wzmacniają konkurencyjność polskich przedsiębiorstw i pomagają efektywnie wykorzystywać zasoby 3W. Wystartowaliśmy z ideą 3W i zaczęliśmy budować świadomość społeczną o konsekwencjach naszych codziennych wyborów konsumenckich.

Do inicjatywy już wtedy zaprosiliśmy przedstawicieli wielu środowisk: świata nauki, biznesu i administracji. – Jednym z zadań stojących przed nami jest budowanie mostów między tymi środowiskami. Chcemy łączyć naukę z biznesem i wypracowywać z przedsiębiorcami wspólne know-how związane z wykorzystaniem wodoru, wody i nieenergetycznym zastosowaniem pierwiastka węgla, a co za tym idzie budować niezależną i silną pozycję gospodarczą naszego kraju – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK i inicjatorka idei 3W.

Kolejne działania w inicjatywie 3W pokazały, że nie rzucaliśmy słów na wiatr.

W październiku pokazaliśmy raport „Idea 3W. Perspektywy rozwoju”. Odpowiedzieliśmy w nim na pytanie, dlaczego właśnie te trzy zasoby: woda, wodór i węgiel są tak ważne dla zrównoważonego rozwoju naszego kraju i świata. Opisaliśmy w nim też, jakie technologie z obszaru 3W mogą wkrótce odmienić otaczającą nas rzeczywistość.  

Przeprowadziliśmy także kilka konsultacji w regionach: w Olsztynie, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie i Poznaniu. Chcieliśmy usłyszeć od przedstawicieli samorządów, organizacji trzeciego sektora i biznesu, z jakimi problemami się mierzą i jak idea 3W może odpowiedzieć na ich potrzeby.

12 listów intencyjnych w 12 miesięcy

Dzisiaj Idea 3W to już cały ekosystem: dwanaście organizacji ze świata biznesu, w tym Toyota Central Europe, 12 podmiotów naukowych na czele z Siecią Badawczą Łukasiewicz, eksperci w Radzie 3W i zaangażowana społeczność.

Współpraca ze światem biznesu była dla nas od początku oczywista. Wiedzieliśmy, że 3W nie jest marzeniem, tylko realnym sektorem gospodarki, który szybko rośnie. Przez ostatni rok podpisaliśmy 12 listów intencyjnych z polskimi firmami i organizacjami, które działają w obszarze wody, wodoru i węgla nieenergetycznego. Do świata 3W dołączył jeden z pierwszych producentów seryjnych samochodów na wodór – Toyota Central Europe, a także Food4Future Technologies, Ścieki Polskie, Nanoseen, WTT, Smart Nanotechnologies, AQT Water, Stowarzyszenie Instytut Edukacji Środowiskowej, Torpol Oil&Gas, W2H2, Panamint oraz Nanonet.

- W Banku Gospodarstwa Krajowego dostrzegliśmy, jaki potencjał tkwi w trzech kluczowych zasobach: wodzie, wodorze i węglu. Zaczęliśmy od konsolidowania środowiska i docierania do potencjalnych interesariuszy z wiadomością, że jesteśmy gotowi – mówiąc obrazowo – do otwarcia parasola nad projektami z obszaru 3W. Z przedstawicielami biznesu wspólne cele przypieczętowaliśmy właśnie podpisaniem listów intencyjnychpowiedział Adam Żelezik, dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych BGK.

Współpraca koncentruje się na rozpowszechnianiu idei 3W, a nasze zespoły eksperckie współdziałają, wymieniają wiedzę, inicjują działania w organizacjach i instytucjach związanych z wodą, technologiami wodorowymi i węglowymi, a także przygotowują opracowania i raporty o tych zasobach.

Jeśli jesteście ciekawi, czym się zajmuje i na czym zarabia biznes z obszaru 3W – zapraszamy do obejrzenia wideo, które nakręciliśmy we współpracy z przedstawicielami pięciu pierwszych spółek w świecie 3W.

ICI 3W – nauka wspiera biznes, biznes naukę

W świecie 3W doceniamy rolę naukowców – Polska ma ogromny potencjał intelektualny, a biznes potrzebuje nowych technologii i innowacji. Chcieliśmy więc integracji tych dwóch kluczowych środowisk: naukowców i przedsiębiorców. I tak podczas tegorocznego Impaktu ogłosiliśmy projekt, w który zaangażowaliśmy 11 czołowych uczelni technicznych i uniwersytetów oraz Sieć Badawczą Łukasiewicz – Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W. ICI 3W powstało z naszej i w naszej inicjatywie.Dzięki niemu usprawnimy proces komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań z obszaru wody, wodoru i węgla.

- Szczególnie istotne będą obszary wspólne, które łączą te rozwiązania – np. wodne z węglowymi. Podmioty zainteresowane komercjalizacją wynalazków z sektora 3W będą mogły dodatkowo zwrócić się do Centrum o wsparcie relacyjne w poszukiwaniu partnerów do komercjalizacji, jak również w pozyskaniu środków finansowych. Te wszystkie działania wpłyną na urynkowienie wielu projektów, które wcześniej nie miały na to możliwości – zapowiadała Beata Daszyńska-Muzyczka podczas konferencji prasowej w maju 2022 r.

W ICI 3W będziemy m.in. tworzyć programy studiów i szkoleń związanych z 3W, a także wspierać naukowców w poszukiwaniu partnerów finansowych i środków finansowych na rozwój swoich projektów. Oprócz tego pilotujemy i opiniujemy projekty 3W oraz wspieramy konsultacjami prawnymi. Swoje prace rozpoczęły już cztery grupy robocze: energetyczna, środowiskowa, logistyczna i legislacyjno-prawna.

Eksperci radzą, czyli Rada 3W

W czerwcu powstała Rada 3W, której członkowie ze świata biznesu, nauki i polityki zgodzili się budować z nami ekosystem 3W.

Idea 3W osiągnęła kolejny etap. Po tym jak do inicjatywy przystąpili pierwsi przedsiębiorcy, po tym jak powołaliśmy Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W, teraz czas na dalsze działania. W skład Rady 3W wchodzić będą eksperci od zrównoważonego rozwoju, innowacji, chemii, fizyki, współpracy świata nauki z biznesem. Ich wiedza i doświadczenie będą nadawać kierunki inicjatywie 3W oraz promować ją w społeczeństwie – skomentowała Beata Daszyńska-Muzyczka, przewodnicząca Rady 3W. 

Do Rady 3W dołączyli również:

  • Jadwiga Emilewicz, była wicepremier i minister rozwoju
  • dr Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz
  • Krzysztof Meissner, fizyk i popularyzator nauki.

Członkowie Rady są ambasadorami idei 3W, szczególnie w swoich środowiskach. Wspierają również w rozwoju inicjatywy – opiniują kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego z obszaru wody, wodoru i nowoczesnych technologii węglowych, a także sugerują kierunki działań, także w Interdyscyplinarnym Centrum Innowacji 3W.

Kodujemy w stylu 3W

Kiedy budowaliśmy ekosystem 3W, wiedzieliśmy, że równie ważna będzie edukacja społeczeństwa. Wzięliśmy udział w hackathonach Hack Yeah i Aquathon, gdzie pasjonaci programowania szukali innowacyjnych rozwiązań. Te wydarzenia okazały się dla nas kuźnią talentów, które generują nieoczywiste pomysły. Niektóre z nich postanowiliśmy wykorzystać i w ten sposób powstała animacja, która pokazuje, jak będzie wyglądać życie człowieka za kilkanaście lat – jak nasze trzy zasoby będą obecne w życiu człowieka 3W.

Wodorowa współpraca na Mazowszu

Tam, gdzie współpraca – tam i 3W. Nie mogło więc zabraknąć nas na otwarciu Mazowieckiej Doliny Wodorowej w Płocku, która powstała, żeby produkować wodór i wykorzystywać go m.in. w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej i rolnictwie. Znaleźliśmy się wśród sygnatariuszy aktu założycielskiego, a reprezentowali nas wiceprezes zarządu Włodzimierz Kocon i dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych Adam Żelezik. W ten sposób zrobiliśmy kolejny krok, żeby Polska stała się jednym z liderów w produkcji zielonego, bezemisyjnego wodoru.

***

Kiedy idea 3W wystartowała, wiedzieliśmy, że mamy ambitne cele i czeka nas wiele pracy. Kiedy usiedliśmy do podsumowań, trochę nie mogliśmy uwierzyć, że zaledwie w rok udało nam się tyle zdziałać. Na pewno nie byłoby to możliwe, gdyby nie Wasze wsparcie i pomoc. 

Dziękujemy, że byliście z nami przez ostatnie 12 miesięcy. Idea 3W to już nie tylko projekt, ale styl życia. Wierzymy, że wciąż będziecie nam w nim towarzyszyć.

A my? Jesteśmy dumni, ale nie spoczywamy na laurach i działamy dalej. Adam Żelezik zapowiedział, że drzwi do świata 3W dla biznesu są wciąż otwarte – czekamy w takim razie na kolejne firmy związane z naszymi zasobami. W ICI 3W zaczynamy działać w grupach roboczych, a w Radzie 3W przybędzie ekspertów, którzy rzucą nam (i ICI 3W) kolejne wyzwania. W grudniu natomiast czeka nas Kongres 3W – dużo ekspertów i merytorycznych paneli o wodzie, wodorze i węglu, inspirujące dyskusje, wymiana doświadczeń i spotkania kilku światów: nauki, biznesu i administracji, które z sukcesem integrujemy.

Jeśli chcecie być z nami na bieżąco – zapraszamy do naszych społeczności. Z naszego comiesięcznego newslettera dowiecie się, co u nas, zobaczycie, co słychać w 3W w kraju i na świecie. Zapiszecie się tutaj. Na bieżąco spotkacie się z nami na naszych kanałach w mediach społecznościowych, czekamy :)

Artykuł z kategorii:

woda wodór węgiel