Idea 3W dąży do wzmocnienia współpracy pomiędzy różnymi podmiotami i budowania solidnego kapitału społecznego. Ten kapitał społeczny to zasób wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim sieć wzajemnych relacji, zaufania i współpracy, która stanowi fundament dla rozwoju i powstawania innowacji.
Wierzymy, że wprowadzając młode pokolenia w świat zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności wobec zasobów naturalnych, budujemy fundament przyszłego kapitału społecznego. Edukacja jest ważnym elementem naszej działalności, ponieważ to od niej zaczynamy budować lepszy świat dla przyszłych pokoleń.
Animacje edukacyjne o zasobach 3W
Zaprezentowaliśmy serię edukacyjnych animacji, które koncentrują się na trzech kluczowych zasobach: wodzie, wodorze i węglu. Te trzy elementy będą kształtować gospodarkę i nasze życie w przyszłości.
Pierwsza z animacji „Człowiek w świecie 3W” to wizja lepszego jutra i zrównoważonej gospodarki, która rozsądnie wykorzystuje zasoby, którymi dysponuje. Druga ukazuje jak naturalne zasoby wody są potrzebne do przetrwania i rozwoju populacji ludzkiej oraz jak należy zmienić sposób w jaki wykorzystujemy wodę i włączyć tryb oszczędzania. Kolejna skupia się na węglu, który jako materiał o wszechstronnym zastosowaniu stał się inspiracją dla nauki i technologii. Następnie wchodzimy w erę transformacji energetycznej i zielonej energii - wodór, dzięki swoim unikalnym właściwościom fizykochemicznym, odgrywa tu istotną rolę. Animacja o wodorze pokazuje przykłady jego zastosowań.
Wszystkie animacje znaleźć można na naszym kanale YT:
Od najmłodszych lat
Naszą inicjatywę kierujemy także do uczniów polskich szkół. Prowadzimy w nich warsztaty, prezentacje oraz organizujemy quizy wiedzy. Przykładem takich działań jest nasza współpraca z uczniami Szkoły Podstawowej nr 11 w Warszawie oraz wizyta w Zespole Placówek Oświatowych w Łomazach, gdzie zaprezentowaliśmy Ideę 3W i zagraliśmy w autorską grę planszową.
Ponadto, nasze zaangażowanie wykracza poza szkoły. Wspieramy uczniów w programie Explory i jesteśmy obecni podczas Gdynia Explory Week oraz na szkolnych festiwalach.
Młodzi zdolni
Regularnie wspieramy młodych i zdolnych naukowców. Organizujemy konkursy na najlepsze prace dyplomowe, które poświęcone są tematyce wody, wodoru i węgla i doceniamy projekty, które mogą pozytywnie zmienić naszą codzienność. Angażujemy się w programy stypendialne, takie jak Studencki Nobel oraz Talenty Jutra, wyróżniając tych najzdolniejszych, których badania i osiągnięcia związane są z kluczowymi zasobami: wodą, wodorem lub węglem.
Stale działamy
Tworzymy Interdyscyplinarne Koło Naukowe 3W, do którego zapraszamy wszystkich pasjonatów nowoczesnych technologii związanych z wodą, wodorem i węglem nieenergetycznym. Chcemy wspólnie wymieniać się wiedzą, realizować ciekawe projekty i poszerzać horyzonty. Interdyscyplinarne Koło Naukowe 3W zostało objęte patronatem Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W.
Bierzemy udział w piknikach naukowych w Polsce, gdzie promujemy Ideę 3W. W 2023 roku odwiedziliśmy Epi-Centrum w Białymstoku podczas pikniku naukowego z okazji trzecich urodzin tego centrum, dzieliliśmy się wiedzą na temat wody, wodoru i węgla.
Wspieramy także naszych partnerów, którzy prowadzą działalność edukacyjną w obszarze 3W. To dowód naszego zaangażowania i działalności, które pomagają szerzyć wiedzę i promować zrównoważone podejście do tych kluczowych zasobów. Tu przykładowe działania naszych partnerów:
Instytut Wody H2O – SciTech organizuje na AquaFarmie we Wrocławiu warsztaty rodzinne z hydroponiki. Przybliża zasadę działania systemu akwaponicznego.
Wodociągi Leszczyńskie prowadzą warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych i średnich o dostawie wody, odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków.
„Idea 3W dla szkół średnich” - program edukacyjny ICI 3W
Z początkiem października ruszył pilotaż programu edukacyjnego „Idea 3W dla szkół średnich”, w ramach którego eksperci z uczelni należących do Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W będą dzielić się z uczniami i nauczycielami wiedzą na temat 3 kluczowych zasobów przyszłości: wody, wodoru i węgla. Szkolenia odbędą się w 10 szkołach ponadpodstawowych w całej Polsce.