Przejdź do treści
Baner 11 (7)

Jak żyje człowiek w świecie 3W? – Zobacz animację, która pokazuje nasze lepsze jutro

Strzałka

Jak będzie wyglądać życie człowieka za kilkanaście lat? Czym będzie się kierował, na co będzie zwracał uwagę i z jakich narzędzi będzie korzystał na co dzień? To pytania, które nurtują nie tylko autorów powieści science-fiction. Chociaż nie sprawdziły się przewidywania z kultowego „Powrotu do Przyszłości”, a wehikuł czasu nadal pozostaje w sferze marzeń, to przyszłość rysuje się bez wątpienia innowacyjnie. Animacja „Człowiek w świecie 3W”, którą przygotował Bank Gospodarstwa Krajowego, pokazuje wizję lepszego jutra z naszym udziałem.

Kim jest człowiek w świecie 3W?

Człowiek w „świecie 3W” rzadko chodzi na zakupy – ma przecież własne świeże warzywa i ryby wprost z własnej farmy akwaponicznej. Wie, jak cennym zasobem jest woda, dlatego na co dzień korzysta z inteligentnego oczyszczania, dzięki któremu zużywa jej nawet do 10 razy mniej. Do podlewania trawnika służy mu woda z przydomowego systemu małej retencji, w ten sposób dba nie tylko o rośliny, ale też o środowisko. Oszczędza energię, wykorzystuje hybrydowy magazyn wodorowo-bateryjny, który gromadzi jej nadmiar z paneli słonecznych. Do pracy jeździ samochodem wodorowo-bateryjnym lub autobusem wodorowym. Tak ogranicza emisję CO2, a ślad węglowy na bieżąco sprawdza w aplikacji. I chociaż wydawać by się mogło, że to science-fiction, część z tych rozwiązań można wdrożyć już dzisiaj.

- Animacja pokazuje, że lepsza przyszłość jest możliwa. To, co do niedawna wydawało nam się pieśnią przyszłości, dzieje się już teraz. W naszym domach wkrótce zagoszczą urządzenia z grafenem, nowoczesne filtry, powłoki węglowe czy czujniki pomiaru parametrów fizjologicznych. I chociaż początkowo skala będzie mniejsza niż w animacji, to wierzymy, że to dobry początek zmian w kierunku „świata 3W” – powiedział Adam Żelezik, Dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Animacja jest efektem współpracy ze zwycięzcami Aquathonu. Hackathonu, który adresował zagadnienia gospodarki wodnej. Stworzyli oni wizję lepszego jutra, zrównoważonej przyszłości, gdzie racjonalnie korzystamy z zasobów naturalnych.

- Nie mamy planety B, więc nie mamy też odwrotu. Widzimy negatywne skutki globalnych zmian klimatycznych i wiemy, że rozwój nie może odbywać się kosztem przyszłych pokoleń. Dlatego tak ważna jest zmiana sposobu, w jaki korzystamy z zasobów naturalnych, a zwłaszcza z trzech z nich: wody, wodoru i węgla. Wizja przyszłości i życia w duchu Idea 3W jest mniej odległa niż mogłoby nam się wydawać – dodał Adam Żelezik.

Uczestnicy Aquathonu mieli zaprojektować plan dnia osoby z przyszłości, której styl życia wpisuje się w Ideę 3W. Jury konkursu oceniało kreatywność i praktyczność rozwiązań z obszaru technologii wody, wodoru i węgla. Nagrodę główną przyznano zespołowi Elysis, który tworzyli Kamil Wójcik i Jakub Mnich z Water Science Technology Institute we Wrocławiu. W pracy nad projektem wykorzystali swoje zawodowe doświadczenie związane z technologiami wodorowymi i tworzeniem koncepcji nowych systemów energetycznych.

- Tematem wyzwania, które podjęliśmy, była technologiczna zmiana w codziennym życiu zgodna z Ideą 3W: woda-wodór-węgiel. Wpisaliśmy w ten plan nanoboty, które na bieżąco monitorują nasz stan zdrowia czy samowystarczalne gospodarstwa domowe – powiedział Kamil Wójcik, specjalista z elektrochemii w Water Science Technology Institute (WSTI).

- Nowoczesne rozwiązania technologiczne i Idea 3W muszą wejść na dobre do naszego codziennego życia, by czynić je bardziej zrównoważonym – dodał Jakub Mnich, doktorant na Katedrze Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki na Politechnice Wrocławskiej, specjalista d.s. elektroniki w Water Science Technology Institute (WSTI).

Dziś wspólnie możemy zadbać o lepsze wspólne jutro. Czekają nas zmiany związane przede wszystkim z transformacją gospodarki w kierunku zeroemisyjności. Idea 3W odpowiada na to wyzwanie, jest wizją przyszłości, w której odpowiedzialnie zarządzamy zasobami, którymi dysponujemy i w której możemy „stworzyć” lepsze miejsce do życia dla przyszłych pokoleń.

Dowiedz się więcej o świecie Idea 3W: www.idea3w.org.

Obserwuj nas na LinkedInie, Facebooku i Twitterze

Artykuł z kategorii:

woda wodór węgiel

Załączniki

Animacja zajawka

Animacja zajawka

PNG 0.27 MB Pobierz Pobierz
Człowiek w świecie 3W

Człowiek w świecie 3W