Przejdź do treści
32

Bezemisyjne Osiedle w Śremie: rewolucja w budownictwie dla przyszłości  

Strzałka

Niezwykłe postępy technologiczne i rosnąca świadomość ekologiczna zmieniają podejście do budownictwa nie tylko w kontekście przedsiębiorstw i deweloperów, ale także samorządów. Firmy i władze lokalne wprowadzają coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, które dążą do minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W rezultacie powstają plany nowoczesnych osiedli, które mają być zarówno efektywne energetycznie, jak i bezemisyjne.    

Jednym z przykładów takiego rozwiązania jest projekt bezemisyjnego osiedla w Śremie, które powstanie w tym mieście do 2026 roku. To tam 195 mieszkań budowanych w trybie TBS ogrzewanych będzie zielonym wodorem i zasilanych energią z paneli fotowoltaicznych – Kryzys energetyczny i rosnące ceny prądu skłoniły nas do poszukiwania nowych rozwiązań. Zdecydowaliśmy się, że alternatywnym źródłem ciepła będzie właśnie wodór, który może stanowić dobry bilans energetyczny – mówi burmistrz Śremu Adam Lewandowski i zauważa, że coraz częściej samorządy i przedsiębiorcy uświadamiają sobie konieczność samodzielności w obliczu wyzwań energetycznych.    

Z pomocą technologiczną przyszła firma ze świata 3W – SES Hydrogen, która podobne rozwiązania stosuje w przemyśle. Zaczęła współpracę z lokalnym Towarzystwem Budownictwa Społecznego (TBS) w Śremie, a umowa między miastem a SES Hydrogen zakłada budowę w pełni autonomicznej kotłowni składającej się z dwóch głównych elementów – kotła i elektrolizera. Elektrolizer będzie zasilany energią elektryczną generowaną z paneli fotowoltaicznych. Koncepcja przewiduje wykorzystanie wody deszczowej i oczyszczonych ścieków do produkcji wodoru. Dodatkowo, system będzie dysponował możliwością jego magazynowania.   

Na dachach budynków zaplanowano fotowoltaikę, jak również stropowe rozwiązania ogrzewające i schładzające, a oświetlenie z alternatywnych źródeł energii: m.in. zadaszenia dla miejsc parkingowych również będą posiadały zabudowę fotowoltaiczną – By zoptymalizować koszty utrzymania technologii wodorowych na naszym osiedlu, zdecydowaliśmy się na pozyskiwanie energii ze słońca i pompy ciepła – mówi burmistrz Adam Lewandowski. Miasto przymierza się również do tego, by wykorzystać energię wiatrową – poziomą i pionową po to, żeby w pełni zbilansować funkcjonowanie tego osiedla. Szacowany koszt budowy osiedla to 94 mln złotych.    

34

Burmistrz Śremu chce dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi samorządami. Widzi dużo korzyści w takich działaniach – Chcemy udostępnić to, co już stworzyliśmy, czego się podjęliśmy. Innowacja jest przecież królową wszelkiej przedsiębiorczości, a nie ukrywajmy, że samorządy lokalne muszą szukać nowych rozwiązań technologicznych, żeby nadążać z rozwojem i nie zostawać w tyle – dodaje. Śrem stawia na innowacje także w innych dziedzinach i może pochwalić się świadectwami efektywności energetycznej. Dla przykładu w mieście do wywozu nieczystości używane są tylko ekologiczne pojazdy komunalne zasilane CNG/LNG, a w oczyszczalni ścieków zamontowano agregat kogeneracyjny, który pozwala na produkcję energii cieplnej oraz elektrycznej.    

Adam Lewandowski uważa, że tylko ci, którzy inwestują w technologie 3W będą posiadali możliwość bilansowania energetycznego i mają dużą szansę za 2-3 lata to osiągnąć – Zawsze bardzo popularyzuję i polecam wszystkim właśnie te działania w zakresie 3W wody, wodoru i węgla. Rozwiązania wodorowe bez wątpienia są kluczem do niskoemisyjnej przyszłości.    

Śrem razem z sąsiednimi gminami przystępuje do klastra energetycznego i dąży do tego, żeby zbudować spółdzielnię energetyczną. Gminy w Wielkopolsce są zainteresowane wodorową technologią, która docelowo ma być alternatywą dla tradycyjnej energetyki. Realizatorzy projektu mają nadzieję, że zielony wodór, który zastosowany będzie na nowym osiedlu przy ul. Farnej w Śremie, przyciągnie inwestorów z całej Polski.

Artykuł z kategorii:

wodór

Załączniki

40

40

JPG 0.24 MB Pobierz Pobierz
34

34

JPG 0.21 MB Pobierz Pobierz