Przejdź do treści
Veolia H2

Rozwiązania jutra w transformacji ekologicznej Veolii

Strzałka

Grupa Veolia, która konsekwentnie realizuje plan transformacji ekologicznej w Polsce, niedawno dołączyła do inicjatywy Idea 3W. Jako sprawdzony partner miast i przemysłu z ponad 25-letnim doświadczeniem, Veolia stawia na innowacje, w tym rozwiązania wodorowe.

Veolia od lat realizuje projekty pilotażowe na rzecz ochrony środowiska, wykorzystujące potencjał zasobów w ramach gospodarki obiegu zamkniętego. Teraz, na mocy listu intencyjnego podpisanego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, będzie także współdziałać z zespołem Idea 3W przy upowszechnianiu wiedzy na temat potencjału wody i wodoru w gospodarce, innowacyjnych technologii i projektów dotyczących zasobów 3W, odnawialnych źródeł energii i zrównoważonego rozwoju.

Rewolucja wodorowa ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonej przyszłości energetycznej naszej planety. W Tarnowskich Górach, firma planuje wdrożyć pilotażowy system gospodarki wodorowej, wykorzystując biogaz z komunalnych ścieków jako źródło zielonego paliwa do pojazdów komunalnych i ciężarowych. Takie podejście przekłada się na bezpośrednie korzyści dla środowiska i społeczności lokalnej.

Wojciech Nowak, kierownik ds. projektów wodorowych w Veolii podkreśla rolę tego zasobu w transformacji energetycznej naszego kraju – Wodór stanowi ważny element systemu dekarbonizacji wielu gałęzi gospodarki, w tym sektora energetycznego. W Polsce rynek wodoru dopiero się kształtuje. Powodzenie zastosowania technologii wodorowych w dużej mierze zależy od wprowadzenia krajowych regulacji prawnych. Odpowiednie przepisy przyczynią się do zwiększenia lokalnej produkcji niskoemisyjnego wodoru, który jest neutralny dla środowiska, co również może przełożyć się na zwiększenie odporności krajów na wahania cen gazu ziemnego.

W Idea 3W wiemy, jak ważnym elementem jest edukacja społeczeństwa i doceniamy starania Veolii, która współpracuje z Politechniką Śląską, gdzie powstał nowy program studiów MBA „Technologie Wodorowe i Transformacja Energetyczna”. Kształcą się tam managerowie, by w przyszłości optymalnie zarządzać produkcją, logistyką i magazynowaniem energii pozyskiwanej z różnych źródeł odnawialnych.

Veolia H2 woda 1

Na drodze ku neutralności klimatycznej

Strategia Grupy Veolia zakłada odejście od wykorzystywania węgla w produkcji energii i ciepła do 2030 roku, a nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku – W pierwszym etapie planujemy zastąpić węgiel gazem ziemnym, po to, by w przyszłości, wraz z rozwojem infrastruktury, móc wykorzystywać gazy zdekarbonizowane, takie jak biometan czy wodór niskoemisyjny – dodaje Nowak.

Nowoczesne i wydajne bloki gazowe, które powstają na terenie EC Karolin w Poznaniu, to jeden z przykładów tych działań. Dzięki zastosowanej technologii, w przyszłości będzie możliwe wykorzystanie w nich wodoru.

W produkcji wodoru kluczowe jest zapewnienie dostępu do wody. Dzięki doświadczeniu i technologiom Grupy Veolia, możliwe jest wykorzystanie wody z różnych źródeł, w tym wody odzyskanej ze ścieków. W 2022 roku spółki Grupy dostarczyły wodę pitną dla 11 milionów ludzi globalnie i oczyszczały ścieki 97 milionów ludzi. Veolia skupia się również na recyklingu wody, przetwarzając blisko 1 mld m3 nieczystości płynnych. Grupa posiada doświadczenie i technologie, które gwarantują odpowiednią jakość i ilość wody do wytwarzania zielonego wodoru, bez względu na jej źródło.

Veolia rozwija innowacyjne projekty, w których stawia na dostarczanie ciepła pochodzącego z odnawialnych źródeł energii. Jednym z takich projektów jest powstająca w Lidzbarku Warmińskim “Ciepłownia Przyszłości”. Ma być ona oparta w 90% na odnawialnych źródłach energii. Nowa ciepłownia, będzie ogrzewała i dostarczała ciepłą wodę użytkową do większości budynków na Osiedlu Astronomów. Całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich lokali mieszkalnych wynosi ponad 28 tys. m2.

Veolia jest również aktywna w obszarze rozwoju cyfryzacji sieci ciepłowniczej, co przekłada się na zwiększenie efektywności energetycznej. Pierwszym tego typu rozwiązaniem jest Inteligentna Sieć Ciepłownicza w Warszawie, która obejmuje 1800 km sieci oraz system do zdalnego monitorowania wycieków. Projekt Inteligentna Sieć Ciepłownicza, to inwestycja, która pozwala na redukcję dwutlenku węgla o co najmniej 14,5 tys. ton w skali roku.

Wodór i woda jako dwa z trzech filarów Idea 3W to zasoby, które odpowiednio wykorzystane, mogą być istotnym elementem innowacyjnej polskiej gospodarki. Wie o tym Veolia, która w swojej strategii działań podkreśla, nie tylko wagę zrównoważonego rozwoju, ale poszukuje rozwiązań dla największych wyzwań środowiskowych takich, jak odnawianie zasobów oraz zwiększenie efektywności energetycznej.

Artykuł z kategorii:

woda wodór

Załączniki

Veolia H2 woda 1

Veolia H2 woda 1

JPG 1.84 MB Pobierz Pobierz