Przejdź do treści
Ready DJI 0593

Administracja publiczna przyjazna środowisku. Mareckie Inwestycje Miejskie z pierwszą nagrodą w Konkursie 3W

Strzałka

Zwycięski kompleks przy ulicy Wspólnej w Markach mieści szkołę podstawową, salę widowiskową, halę sportową, basen sportowy i rekreacyjny ze strefą SPA, pełnowymiarowe boisko z bieżnią i stadionem lekkoatletycznym, boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, plac zabaw dla dzieci, plac street workout, miasteczko ruchu drogowego oraz parking dla samochodów i rowerów. Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne zaprojektowano zgodnie z najlepszymi praktykami zrównoważonego budownictwa.

- Nasze miasto od wielu lat bardzo intensywnie się rozwija – liczba mieszkańców rośnie. W związku z tym, przed samorządem pojawiają się wyzwania zabezpieczenia wszystkich potrzeb, także edukacyjnych, kulturalnych i sportowych – komentuje Piotr Grubek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich. – Brakowało miejsca, które przyciągnęłoby wszystkie grupy wiekowe i było wielofunkcyjne, bezpieczne i ekologiczne.

To pierwsza publiczna szkoła, która została zrealizowana w technologii „zeroenergetycznej” – zamiast zużywać, produkuje własny prąd, pozyskuje wodę z deszczówki i na bieżąco optymalizuje zużycie energii w poszczególnych punktach Centrum. Pozytywnie przeszła proces certyfikacji Green Building Standard GBS, a także jako pierwszy w Polsce budynek publiczny otrzymała prestiżowy certyfikat ekologiczny BREEAM.

Dach, który żyje własnym życiem

W Konkursie 3W szczególnie doceniliśmy innowacyjny dach, na który składają się dachy: bagienny oraz ekstensywny, wyposażony w panele fotowoltaiczne. Jak podkreśla Piotr Grubek, dach bagienny ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową czy odciąża sieć kanalizacyjną. Jest także doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory – dzięki kładkom i pomostom mogą podziwiać je wszyscy odwiedzający, w tym dzieci i młodzież podczas lekcji biologii.

Podstawową funkcją dachu bagiennego jest retencja wody. Dzięki roślinności z wysoką zdolnością transpiracji, statystycznie w ciągu roku oddają do atmosfery więcej wody, niż na nie spada. System pozwala na regulację poziomu wody – w przypadku nadmiaru jest odprowadzana do specjalnych zbiorników, a gdy potrzeby są jeszcze większe, do pobliskich stawów.

Dach wpływa także na zmniejszenie niekorzystnego zjawiska wyspy ciepła – reguluje jednocześnie temperaturę wewnątrz budynku: latem ogranicza nagrzewanie i wspomaga pasywne chłodzenie, a zimą chroni przed utratą ciepła.

Wymiana energii

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne wyróżnia się również niskoemisyjnością.

- W obiekcie zastosowaliśmy autorski system wentylacji, pompy ciepła, kogenerację i panele fotowoltaiczne do produkcji zielonej energii. Ta na bieżąco zużywana jest przez budynek. Wszystkie te rozwiązania kontrolowane są przez zaawansowany system BMS, którego celem jest takie zarządzanie budynkiem, żeby maksymalnie oszczędzać energię – mówi prezes MCER.

Nadwyżkę energii, pozyskaną dzięki panelom fotowoltaicznym, oddaje się do sieci elektroenergetycznej i wykorzystuje w miarę potrzeb. Wpływa to na obniżenie rachunków za energię elektryczną i cieplną.

- Kompleks jest sztandarową i największą realizacją budowlano-inwestycyjną miasta. Ze względu na innowacyjne rozwiązania już na etapie realizacji uzyskał wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Teraz dach bagienny jest miejscem badań naukowych dla Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prowadzą projekt „Rola zielonych dachów w adaptacji miast do zmian klimatu na przykładzie MCER” – opowiada Piotr Grubek.

Konkurs 3W – Mareckie Inwestycje Miejskie zwyciężyły

Idea 3W integruje wiele środowisk – naukę, biznes i administrację publiczną. W Konkursie 3W doceniliśmy rolę każdego z nich, dlatego rozdaliśmy nagrody w trzech kategoriach. Mareckie Inwestycje Miejskie zwyciężyły jako administracja publiczna. To wyjątkowy przykład w jaki sposób samorząd, który wykorzystuje technologie 3W, może dbać o środowisko naturalne i wpajać najmłodszym troskę o nie.

- Prestiżowa pierwsza nagroda w Konkursie 3W potwierdza, że inwestycja MCER jest innowacyjna, ale przede wszystkim ekologiczna i ma wpływ na kondycję naszego środowiska w duchu zrównoważonego rozwoju. Uwierzytelnia również, że Marki są pionierem w realizacji strategii zielonej przemiany – powiedział prezes Mareckich Inwestycji Miejskich, który nagrodę odebrał wraz z burmistrzem miasta Marki, Jackiem Orychem.

Artykuł z kategorii:

woda wodór węgiel

Załączniki

MCER 1

MCER 1

JPG 1.71 MB Pobierz Pobierz
MCER 2

MCER 2

JPG 3.61 MB Pobierz Pobierz
MCER 3

MCER 3

JPG 3.64 MB Pobierz Pobierz
MCER 4

MCER 4

JPG 3.48 MB Pobierz Pobierz
MCER 5

MCER 5

JPG 3.38 MB Pobierz Pobierz
MCER 6

MCER 6

JPG 3.28 MB Pobierz Pobierz
MCER 7

MCER 7

JPG 3.13 MB Pobierz Pobierz
MCER 8

MCER 8

JPG 3.06 MB Pobierz Pobierz
MCER 9

MCER 9

JPG 2.17 MB Pobierz Pobierz
MCER 10

MCER 10

JPG 1.47 MB Pobierz Pobierz
MCER 11

MCER 11

JPG 3.44 MB Pobierz Pobierz