Jednym z laureatów konkursu 3W Challenge została warszawska firma Alpha Powders. W ramach ufundowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego nagrody przez trzy miesiące współpracowała z ekspertami z firmy The Heart świadczącymi usługi venture buildingowe. Nadszedł moment, aby podsumować projekt i sprawdzić, jak wglądała współpraca między The Heart i finalistą konkursu.
Konkurs 3W Challenge został ogłoszony w grudniu ubiegłego roku przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Ideę 3W i The Heart. Była to inicjatywa skierowana do naukowców, przedsiębiorców oraz spółek technologicznych. Jej celem było wspieranie innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych (B+R) oraz młodych startupów, które koncentrują się na wykorzystaniu przynajmniej jednego z trzech kluczowych zasobów: wody, wodoru i węgla.
Jak mówiła wtedy Aleksandra Surynowicz, Dyrektor Departamentu Inwestycji w Banku Gospodarstwa Krajowego inicjując aktywność w obszarze venture buildingu, bank zamierzał przekazać rynkowi dodatkowy, pozytywny impuls do rozwoju przedsięwzięć w obszarze nowych technologii i innowacji.
- Chcemy w ten sposób zwiększyć podaż projektów, które mogą zyskać dalsze wsparcie ze strony funduszy venture capital – podkreślała.
Nagrodą w konkursie 3W Challenge były ufundowane przez BGK kompleksowe usługi Venture Buildingu dla projektu obejmujące m.in. wsparcie jego rozwoju biznesowego, weryfikację rynkową i dostosowanie do potrzeb klientów oraz pomoc w nawiązaniu kontaktu z inwestorami.
Rolę Venture Buildera pełniła firma The Heart. O tym, jak wyglądała współpraca z jej ekspertami opowiadają Dominik Zdybał i Aleksander Guzik, założyciele firmy Alpha Powders, która jest jednym z laureatów konkursu.
Jakie były Wasze główne cele na początku współpracy z Venture Builderem i w jakim stopniu udało się je zrealizować?
Na początku współpracy z The Heart naszym głównym celem była ekspansja na inne obszary biznesowe, w tym mikrosfery oraz dopracowanie oferty dla klienta docelowego.
Wartościowym elementem w jego realizacji okazała się dla nas analiza benchmarków, która pozwoliła lepiej zrozumieć inne podmioty w naszej branży i wypracować przejrzysty przekaz do klientów, inspirując się przykładami spoza bezpośredniej konkurencji. Pozwoliło nam to przede wszystkim poznać najnowsze taktyki zbierania leadów za pośrednictwem strony internetowej.
Ważnym dla nas elementem na początku współpracy było także dopracowanie oferty dla inwestora, w tym przygotowanie pitch decka inwestycyjnego. Stanęliśmy przed wyzwaniem odzwierciedlenia charakteru technologicznego spółki z unikalnym IP, jednocześnie tworząc przekaz spełniający najwyższe standardy dla inwestorów VC. Ten cel udało się także zrealizować.
Jedynym zakresem prac, którego realizacja się nie powiodła był rozwój spółki w obszarze HR. Zamiast tego Venture Builder pomógł nam przy pracy nad umową z konsorcjantem, co stało się kluczowe dla naszej strategii i weszło do “scope” projektu już po rozpoczęciu współpracy.
Które aspekty wsparcia ze strony Venture Buildera okazały się najbardziej wartościowe dla rozwoju Waszego projektu?
Najbardziej wartościowe okazało się uporządkowanie modelu biznesowego i sposobu jego prezentacji. Przed współpracą, ze względu na różne źródła przychodów od różnych segmentów klientów, nasz model nie był zrozumiały dla “osoby z zewnątrz”, a nasze liczne sposoby generowania przychodów nie były jasno skategoryzowane. Dzięki The Heart udało się to uporządkować, co znacząco poprawiło sposób myślenia naszego zespołu o biznesie oraz planowanie kolejnych kroków. Równie cenne było także wsparcie przy tworzeniu modelu finansowego, który teraz pozwala na swobodne prowadzenie rozmów z inwestorami instytucjonalnymi. Dodatkowo dzięki zwycięstwie w konkursie 3W Challenge, nasza firma zyskała na rozpoznawalności.
Jakie wyzwania napotkaliście podczas realizacji projektu i jak sobie z nimi poradziliście?
Jednym z wyzwań było zrozumienie technologii oraz specyfiki klientów Alpha Powders przez zespół Venture Buildera, co zajęło trochę czasu i wymagało kilku spotkań. Częste spotkania były niezbędne w celu doprecyzowania tych kwestii, aby móc skutecznie planować dalsze prace projektowe.
Czy po zakończeniu programu widzicie potencjalne możliwości dalszej współpracy z Venture Builderem lub innymi partnerami?
Po zakończeniu programu jesteśmy otwarci na różne możliwości dalszej współpracy, zarówno z The Heart, jak i innymi partnerami. Liczymy na rozpatrzenie roli Venture Buildera jako współinwestorów w nadchodzącej rundzie finansowania. Wierzymy, że Alpha Powders ze swoim prawie 3 letnim doświadczeniem rynkowym ma potencjał do współpracy z partnerami biznesowymi. Może to stanowić atrakcyjną opcję dla innych zespołów technologicznych borykających się z podobnymi wyzwaniami “wieku młodzieńczego” spółki o tak złożonej specyfice.
Jakie najważniejsze lekcje wynieśliście z udziału w programie Venture Buildera i jak zamierzacie je wykorzystać w przyszłości?
Najważniejszą lekcją z udziału w programie Venture Buildera było umiejętne myślenie o modelu biznesowym i prezentowanie go w sposób zrozumiały, ale realistyczny. Wcześniej umyślnie upraszczaliśmy zakres działalności, co obniżało wartość przekazu dla klientów, jak i inwestorów. Teraz widzimy, że nie należy obawiać się pokazywać pełnej złożoności oferty, odpowiednio pozycjonując i hierarchizując usługi oraz produkty. Zaskoczyło nas to, jak istotne jest wskazywanie komplementarności oferty. Dzięki temu czujemy się bardziej spójnym podmiotem świadczącym szeroki zakres usług dla Przemysłu Industry 4.0, od nowatorskich usług po materiały dla branży druku 3D.
Jakie zmiany zaszły w Waszym zespole i strukturze firmy podczas współpracy z Venture Builderem?
W okresie współpracy z Venture Builderem nasz zespół się powiększył, co wiązało się także ze wzrostem wydatków. Rozbudowa zespołu była konieczna, aby sprostać rosnącym wymaganiom rynkowym i wprowadzać nowe inicjatywy.
Czy podczas współpracy z Venture Builderem odkryliście nowe kierunki rozwoju lub innowacje, które nie były pierwotnie częścią projektu?
Podczas współpracy z Venture Builderem odkryliśmy nowe kierunki rozwoju, takie jak skuteczniejsze katalogowanie leadów i poprawa procesu pozyskiwania klientów, który jest czasochłonny, ale kluczowy dla wzrostu. Współpraca zainspirowała nas do eksploracji nowych sektorów, które nie były pierwotnie na naszym “radarze”. Co prawda nowi klienci, których pozyskaliśmy w trakcie programu są efektem naszych wcześniejszych działań, ale rezultaty współpracy z Venture Builderem mogą ujawnić się w przyszłości poprzez dalszą ekspansję w te nowe sektory. Bardzo na to liczymy.
Jak oceniacie wpływ udziału w konkursie 3W Challenge na Waszą obecną pozycję na rynku?
Udział w konkursie 3W Challenge miał istotny wpływ na naszą obecną pozycję na rynku, szczególnie, że było to pierwsze zwycięstwo od dłuższego czasu. Zmotywował nas także do przygotowania pierwszej wersji technical decka i okazało się to bardzo pomocne i kluczowe w późniejszych działaniach. Czekamy jeszcze na obiecany certyfikat zwycięstwa, natomiast zauważamy, że sam konkurs był pierwszym z pasma sukcesów konkursowych, które osiągnęliśmy w trakcie trwania współpracy.
Czy polecilibyście innym startupom korzystanie z usług Venture Buildera?
Polecilibyśmy usługi Venture Buildingowe The Heart innym startupom, zwracając uwagę na kilka punktów. Na pytanie jak bardzo polecilibyśmy współpracę powiemy, że 8/10 – współpraca była bardzo efektywna i konkretna, choć proces mógłby przebiegać szybciej, zwłaszcza w zakresie zrozumienia specyfiki firmy i dopracowania podejścia. Materiały, które powstały w trakcie współpracy, były wysokiej jakości.
Z naszej perspektywy 3-miesięczny okres współpracy jest za krótki, w szczególności przy naszej specyfice biznesu, aby zaobserwować realne przełożenie na metryki biznesowe.
Radzimy innym startupom, aby jasno określiły swoje cele przed współpracą – to kluczowe, by maksymalnie skorzystać z możliwości, jakie oferuje Venture Builder.
***
Rozwijana przez Bank Gospodarstwa Krajowego Idea 3W koncentruje się na 3 kluczowych zasobach, które są fundamentem życia na ziemi: wodzie, wodorze i węglu pierwiastkowym. 3W wspiera świat nauki, biznesu i administracji w rozwoju nowoczesnych technologii, które stosowane są w przemyśle, energetyce i medycynie. Ma za zadanie budować i integrować społeczność utalentowanych naukowców, ambitnych studentów, odważnych przedsiębiorców, wizjonerskich organizacji pozarządowych i odpowiedzialnych przedstawicieli sektora publicznego, instytucji finansowych oraz aktywizować społeczeństwo.