Po przystąpieniu nowych uczelni, ICI 3W liczy już szesnaście podmiotów – szkoły wyższe i Sieć Badawczą Łukasiewicz. Wszyscy członkowie współpracują nad usprawnieniem procesu komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań 3W, szczególnie tych, które wykorzystują synergię trzech zasobów.
- Od początku działania Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W podkreślaliśmy, że jego formuła jest otwarta i zapraszamy do współpracy nowe podmioty. Cieszę się, że do ICI 3W dołączyły kolejne uczelnie z różnych stron Polski. To pokazuje, że nauka rozumie jak bardzo innowacyjne projekty wymagają wsparcia biznesu i chce je komercjalizować, a nie tylko tworzyć „do szuflady” – powiedział Adam Żelezik, dyrektor Departamentu 3W w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W powołaliśmy w maju 2022 roku z myślą o pomocy naukowcom w komercjalizacji wynalazków, wsparciu najlepszych technologii z obszaru wody, wodoru i węgla oraz popularyzacji idei 3W w środowisku naukowym. ICI docelowo umożliwi naukowcom z podobnymi zainteresowaniami współpracę nad projektami poza swoją własną organizacją, a także skutecznie wesprze dotarcie do przedsiębiorców, którzy chcieliby wprowadzić na rynek nowe technologie.
W czerwcu 2022 w ICI 3W powstały cztery grupy robocze, w których współdziałają przedstawiciele należących do niego uczelni. Grupy energetyczna, środowiskowa i logistyczna koncentrują się na wykorzystaniu synergii wody, wodoru i węgla, a grupa legislacyjna pracuje nad przygotowaniem rozwiązań prawnych odpowiadających na potrzeby świata 3W.