Przejdź do treści
IMG-3427 2

3W w Tokio - relacja z seminarium dla japońskich organizacji

Strzałka

Wyjazd do Japonii był wyjątkową okazją do zaprezentowania idei 3W poza granicami Polski. To kraj, z którym mamy wiele punktów stycznych i który jawi się nam jako naturalny partner – jest szczególnie zaangażowany w gospodarkę wodorową i otwarty na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Obok prezes zarządu Beaty Daszyńskiej-Muzyczka, w imieniu Banku Gospodarstwa Krajowego wystąpili: Członek zarządu Radosław Kwiecień i Dyrektor Departamentu 3W Adam Żelezik.

W spotkaniu z reprezentantami BGK wzięli udział wzięli między innymi przedstawiciele: Bank of Tokyo – Mitsubishi UFJ, Daiwa Securities, EU-Japan Centre, ITOCHU, JBIC (Japońskiego Banku Współpracy Międzynarodowej), Global Media Corporation, Hitachi, HFC Holding Corporation, Mitsubishi UFJ Morgan Stanley, Mitsui & Co, NEDO (New Energy and Industrial Technology Development), Nomura Holdings, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, SMBC Group, Toshiba oraz Vertex Partners.

Podczas seminarium prezes Beata Daszyńska-Muzyczka opowiadała o tym, skąd więła się Idea 3W i na jakie wyzwania współczesnego świata  odpowiada  Prezes BGK przekonywała obecnych, że 3W to atrakcyjny obszar do inwestowania

Dyrektor Departamentu 3W Adam Żelezik przedstawił najważniejsze założenia Inicjatywy 3W wskazując na kluczową rolę ekosystemu, tworzonego wspólnie z przedstawicielami świata biznesu, nauki i sektora publicznego. Zwrócił również uwagę na skalę potencjalnych synergii płynących z łącznego postrzegania kluczowych zasobów życia, którą oszacowano wspólnie z EY Polska na poziomie aż 15%.

Przedstawiciele EY towarzyszyli również delegacji BGK, prezentując podczas Seminarium kluczowe tezy i wnioski płynące z niedawno opublikowanego wspólnego raportu „Idea 3W, woda, wodór, węgiel: zasoby, które zbudowały i zmieniają świat”.

Swoje wystąpienie Dyrektor Żelezik zakończył przedstawiając najbardziej interesujące przykłady technologii ze świata 3W. Opowiedział o rozwiązaniach polskich przedsiębiorców, które dotyczą drukowania 3D węglem szklistym oraz produkcji żywności w farmach akwaponicznych. Zaprezentował także studium przypadku synergii wody, wodoru i węgla na podstawie badań przeprowadzonych na Politechnice Warszawskiej. Naukowcy opracowali tam technologię do masowej produkcji katalizatora stosowanego w procesie elektrolizy wody. Kosztowną platynę zastąpili dwusiarczkiem molibdenu i nanomateriałami węglowymi, dzięki czemu cały proces produkcji wodoru stał się bardziej opłacalny.

Ważnym elementem seminarium była część poświęcona możliwościom uczestnictwa japońskich organizacji w inicjatywie 3W, szansach dla inwestorów, przedsiębiorstw i partnerów technologicznych. Mówił o tym Radosław Kwiecień członek zarządu BGK. Zapewnił, że Bank Gospodarstwa Krajowego służy radą i pomocą w kwestiach  inwestowania w sektor 3W i będzie wspierał międzynarodowe projekty z tego obszaru.

Seminarium zakończyło się sesją pytań i odpowiedzi. Zgromadzeni goście uznali spotkanie za bardzo ciekawe i inspirujące, o czym wspominali w kuluarowych rozmowach. Pozytywne reakcje naszych zagranicznych partnerów to dla nas dodatkowa zachęta, żeby upowszechniać naszą inicjatywę nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

Artykuł z kategorii:

woda wodór węgiel

Załączniki

Seminarium 3W w Ambasadzie RP w Tokio - Ambasador Paweł Milewski

Seminarium 3W w Ambasadzie RP w Tokio - Ambasador Paweł Milewski

JPG 3.78 MB Pobierz Pobierz
Seminarium 3W w Ambasadzie RP w Tokio - prezes Beata Daszyńska-Muzyczka

Seminarium 3W w Ambasadzie RP w Tokio - prezes Beata Daszyńska-Muzyczka

JPG 2.89 MB Pobierz Pobierz
Seminarium 3W w Ambasadzie RP w Tokio - goście

Seminarium 3W w Ambasadzie RP w Tokio - goście

JPG 2.92 MB Pobierz Pobierz
Seminarium 3W w Ambasadzie RP w Tokio

Seminarium 3W w Ambasadzie RP w Tokio

JPG 2.58 MB Pobierz Pobierz
Wodór - Japonia

Wodór - Japonia

JPG 2.47 MB Pobierz Pobierz
Stacja tankowania wodoru w Japonii

Stacja tankowania wodoru w Japonii

JPG 1.21 MB Pobierz Pobierz
PDF

Prezentacja 3W w Japonii

PDF 1.63 MB Pobierz Pobierz