Przejdź do treści
3W POLECO 3

Idea 3W na POLECO – Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska | relacja

Strzałka

Poznań to miasto wyjątkowo bliskie idei 3W: to tu zaprezentowaliśmy się szerszemu gronu na Impact w październiku 2021 r., a w maju 2022 r. na tej samej imprezie powołaliśmy Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W. To właśnie ICI 3W cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających POLECO i było głównym tematem rozmów i wymiany doświadczeń w strefie 3W.

Klucz do sukcesu

Pierwszy dzień targów otworzyliśmy panelem dyskusyjnym „Idea 3W kluczem do sukcesu – jak budować platformę współpracy między biznesem, nauką i sektorem publicznym?”. Spotkanie poprowadził Łukasz Szelecki – dyrektor biura komunikacji zewnętrznej BGK, a jego gośćmi byli: Maciej Przybyła, dyrektor zarządzający pionem strategii BGK, prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej, Marcin Kraska, wiceprezes ds. badań i rozwoju Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz dr Marcin Rodek, członek zarządu ds. korporacyjnych FPS Cegielski. Uczestnicy panelu mówili m.in. o tym, czym różni się Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W od innych centrów badawczych. Każdy z zaproszonych gości opowiadał o oczekiwaniach swojego środowiska, które odnosiły się do współpracy pomiędzy sektorem nauki i biznesu.

- W BGK patrzymy na wodę, wodór i węgiel przez pryzmat ich wzajemnej synergii i tego, jak ze sobą korelują. Synergia to słowo klucz, bo myślimy tu też o synergii potencjałów, które mamy w Polsce. W Interdyscyplinarnym Centrum Innowacji 3W łączymy sektor nauki, biznesu i publiczny, które wzajemnie idealnie się uzupełniają – powiedział Maciej Przybyła, dyrektor zarządzający pionem strategii BGK.

Panel 1

Biznes: jeden na jeden

Od południa trwały 15-minutowe rozmowy na scenie z przedstawicielami biznesu 3W. Z Maciejem Pawlukiem, prezesem AQT Water rozmawialiśmy o domie zrównoważonym, autonomicznym w zakresie wykorzystywania wody. AQT Water to spółka, która specjalizuje się w zdecentralizowanej technologii oczyszczania ścieków, wód powierzchniowych oraz wykorzystania wód opadowych.

Woda niejedno ma imię. Ze sceny 3W udowodnił to także dr Patryk Bolimowski, manager badań i rozwoju z Systemu 3E. Spółka dostarcza technologię, która umożliwia zminimalizowanie zużycia wody w branży budowlanej, która pochłania mnóstwo tego cennego zasobu. Przedstawiciel Systemu 3E opowiadał, czy i jak możliwy jest zerowy ślad wodny w tej branży.

Kolejnym rozmówcą w strefie 3W był Adam Zadorożny – wiceprezes firmy WTT, który opowiadał o wodorze i możliwości jego wytwarzania z odpadów. Spółka używa do tego autorskiej technologii ZEWERO, która pozwala na całkowitą utylizację odpadów – dzięki temu rozwiązaniu, z 1 tony odpadów pozyskać można ponad 100 kilogramów wodoru.

Marek Różniak, prezes spółki MZURI przekonywał słuchaczy do zrównoważonego rolnictwa, które jest możliwe dzięki 3W.  Technologie spółki umożliwiają m.in. 6-krotne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zużycia paliwa czy 30 proc. większą retencję wody w glebie przy dwukrotnej redukcji kosztów.

Biznesowe spotkania pierwszego dnia zamknął Łukasz Rybacki, prezes spółki Terlan. Przedsiębiorca opowiadał o najnowszych technologiach w zapewnieniu czystej wody. Zwrócił uwagę, że skala czystości wody w Polsce się polepsza, mówimy o wodzie pitnej klasy premium, ale rodzi to inne wyzwania. Wykorzystujemy ją także w innych obszarach, a powinniśmy jakość wody dostosować do jej przeznaczenia.

Zaufanie – fundament współpracy nauki i biznesu

Drugiego dnia oddaliśmy scenę w ręce nauki i samorządu. W panelu dyskusyjnym pt. „Innowacyjne projekty naukowe kluczem do sukcesu” uczestniczyli: prof. dr hab. inż. Michał Wieczorowski, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką Politechniki Poznańskiej, prof. Robert Sidełko z Politechniki Koszalińskiej, Grzegorz Malinowski, Dyrektor instytutu ORGMASZ Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz prof. Michał Sąsiadek z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Naukowcy opowiadali o wyzwaniach, które wiążą się ze współpracą z biznesem i komercjalizacją swoich rozwiązań i produktów.

- Zaufanie jest bardzo istotnym elementem współpracy między nauką i biznesem – dzięki Interdyscyplinarnemu Centrum Innowacji 3W, które łączy te środowiska, uczelnie mogą wdrażać swoje pomysły z obszarów synergicznych wody, wodoru i węgla bezpośrednio w przemyśle – powiedział prof. Michał Wieczorowski. Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką Politechniki Poznańskiej.

 panel 2 2010

Samorządy stawiają na 3W

Po panelu głównym, podobnie jak pierwszego dnia, rozpoczęliśmy serię rozmów w formule jeden na jeden. Mogliśmy posłuchać Adama Lewandowskiego – burmistrza Śremu, który opowiadał o racjonalnym gospodarowaniem zasobami wody. To wielkopolskie miasto ograniczyło straty wody do poziomu zaledwie 7 proc., podczas gdy średnia w Polsce wynosi około 17 proc., a w Europie 25 proc.

Kolejnym rozmówcą był przedsiębiorca Piotr Wróblewski, prezes NAIAD Water Investments, który zaciekawił słuchaczy stwierdzeniem, że woda to ropa XXI wieku. Uzasadnił to tym, że ten cenny zasób został zrównany na giełdzie m.in. ze złotem i biznes wyjątkowo zaczął się nim interesować. Opowiedział też, że w NAIAD stosują blockchain oraz sztuczną inteligencję do optymalizacji zużycia wody w rolnictwie.

Marlena Bakuła-Zdzierela ze Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Pile skupiła się na swoich doświadczeniach z budownictwem samowystarczalnym energetycznie. Przedstawiła podejście Piły do gospodarowania zasobami: osiedla mają być energooszczędne już od procesu budowy, retencjonować wodę, używać deszczówki, a energię chcą pozyskiwać ze słońca, wiatru i wodoru.

Stawiamy też na węgiel, bo wiąże się on z innowacjami. W tym przypadku głos oddaliśmy ekspertowi. Andrzej Burgs, prezes Sygnis S.A. opowiadał o druku 3D. To oszczędna technologia i bardzo elastyczna. Nie byłoby pewnie w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że spółka używa do druku 3D węgla szklistego, który daje jeszcze więcej możliwości: dzięki niemu można drukować bardzo małe elementy z wielką precyzją.

Na koniec wystąpił Jacek Bogusławski, wicemarszałek Wielkopolski, który stwierdził, że zielony wodór ma ogromny potencjał, a Wielkopolska znajduje się w piątce najszybciej rozwijających się pod tym względem regionów w całej Unii Europejskiej. Wicemarszałek chwalił także regionalne firmy, które chcą rozwijać technologie wodorowe, co dałoby im dużą przewagę konkurencyjną.

Złoty Medal dla 3W!

To nie koniec atrakcji, którymi uraczył nas Poznań. Otrzymaliśmy nagrodę za nasze działania i konsekwentne budowanie ekosystemu #3W w duchu zrównoważonego rozwojuyróżnienie przyznało jury Sądu Konkursowego pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Mizgajskiego z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W imieniu Banku Gospodarstwa Krajowego medal odebrał Maciej Przybyła, dyrektor zarządzający pionem strategii BGK. Jury wyróżniło również naszą Strefę 3W, która zdobyła nagrodę za najlepiej zaaranżowaną przestrzeń wystawienniczą na targach.

 

Nasza obecność na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POLECO – największym wydarzeniu dla branży ochrony klimatu, zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki komunalnej – wpisuje się w cele idei 3W i jest naturalnym elementem budowania ekosystemu 3W. W Poznaniu spotkały się wszystkie środowiska, które w BGK łączymy pod szyldem 3W: przedstawiciele instytucji legislacyjnych, samorządów, reprezentanci świata biznesu, nauki i edukacji bezpośrednio związani z branżą ochrony klimatu i środowiska, gospodarką komunalną i zrównoważonym rozwojem.

Dziękujemy, że tak licznie odwiedzaliście Strefę 3W i braliście udział w panelach oraz rozmowach.

 

Obejrzyjcie wideo relacje!

Artykuł z kategorii:

woda wodór węgiel

Załączniki

POLECO relacja BGK v01

POLECO relacja BGK v01

Maciej Pawluk, prezes AQT Water

Maciej Pawluk, prezes AQT Water

JPG 3.57 MB Pobierz Pobierz
Marek Różniak, prezes MZURI

Marek Różniak, prezes MZURI

JPG 3.53 MB Pobierz Pobierz
Piotr Wróblewski, prezes NAIAD Water Investments

Piotr Wróblewski, prezes NAIAD Water Investments

JPG 1.98 MB Pobierz Pobierz
Andrzej Burgs, prezes Sygnis S.A.

Andrzej Burgs, prezes Sygnis S.A.

JPG 2.50 MB Pobierz Pobierz
Patryk Bolimowski, Kierownik R&D i Kontroli Jakości SYSTEM 3E

Patryk Bolimowski, Kierownik R&D i Kontroli Jakości SYSTEM 3E

JPG 3.65 MB Pobierz Pobierz
Łukasz Rybacki, prezes Terlan

Łukasz Rybacki, prezes Terlan

JPG 3.48 MB Pobierz Pobierz
Adam Zadorożny, wiceprezes WTT

Adam Zadorożny, wiceprezes WTT

JPG 3.00 MB Pobierz Pobierz