Przejdź do treści
Aquathon

Idea 3W na pierwszym w Polsce hackathonie poświęconym zagadnieniom gospodarki wodnej

Strzałka

Idea 3W: Woda – Wodór – Węgiel, to inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, aby wesprzeć świat nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. Idea 3W ma za zadanie budować i integrować społeczność utalentowanych naukowców, ambitnych studentów, odważnych przedsiębiorców, wizjonerskich organizacji pozarządowych i odpowiedzialnych przedstawicieli sektora publicznego, instytucji finansowych oraz aktywizować społeczeństwo.

Wyzwanie Idei 3W podczas Aquathonu podjęły osoby, które chciały podzielić się swoimi pomysłami nie tylko na innowacyjne metody gospodarowania zasobami wodnymi czy zwiększenia retencji, ale też na nowoczesne zastosowanie technologii wodorowych i węglowych wspierających zmianę codziennych nawyków konsumenckich.

Przygotowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego wyzwanie, polegało na zaprojektowaniu planu dnia osoby z przyszłości, której styl życia wpisuje się w Ideę 3W. Uczestnicy mieli 24 godziny na to, by pokazać swoje kreatywne pomysły dotyczące technologii i rozwiązań 3W, z których na co dzień korzystałyby osoby z przyszłości.

W świat 3W wprowadziła uczestników burzy Monika Pietrzak, liderka projektu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Opowiedziała o tym, dlaczego, woda, wodór i węgiel są tak ważne dla zrównoważonego rozwoju. Ponadto, ochotnicy wzięli udział w sesji edukacyjnej z ekspertami – Jackiem Zalewskim z Retencja.pl, Piotrem Maksysiem z Klastra Technologii Wodorowych na Pomorzu i Pawłem Smoleniem ze Smart Nanotechnologies.

Jury konkursu nagrodę główną przyznało zespołowi Elysis. Autorzy zwycięskiego pomysłu – Kamil Wójcik i Jakub Mnich – zaprojektowali plan dnia człowieka z przyszłości, który na co dzień delektuje się własnymi warzywami wyhodowanymi na farmie akwaponicznej, twarz smaruje kremami z nanorurkami, a parametry fizjologiczne monitoruje za pomocą nanoczujników grafenowych. Do pracy jeździ samochodem wodorowo-bateryjnym lub autobusem wodorowym, a swój ślad węglowy na bieżąco sprawdza w aplikacji. W świecie przyszłości, wpisującym się w ideę 3W, nie zabrakło również nowoczesnych fabryk elektrolizy wody, perowskitowych elewacji czy energooszczędnej grafenowej elektroniki.

3W to woda, bez której nie byłoby życia, wodór, który jest przyszłością energetyki oraz węgiel, który ma coraz więcej innowacyjnych zastosowań. Uczestnicy wyzwania Idea 3W świetnie uchwycili jej sens i pokazali, jak w przyszłości może wyglądać jej zastosowanie w praktyce. Kolejną okazją do pojedynku na kreatywność będzie grudniowy hackathon HackYeah, gdzie dla uczestników przygotowaliśmy nowe wyzwania. Szczegóły ogłosimy już wkrótce.

Przy opracowywaniu pomysłów uczestnicy Aquathonu mogli korzystać z informacji zawartych w raporcie „Idea 3W. Perspektywy rozwoju”, przygotowanym przez zespół Banku Gospodarstwa Krajowego. W dokumencie tym szeroko opisane są nie tylko problemy, z jakimi mierzy się Polska i świat w zakresie dostępu do czystej wody, ale także przykłady obiecujących technologii z obszaru zarządzania zasobami wody. Raport można pobrać bezpłatnie ze strony idea3w.org.

Artykuł z kategorii:

woda wodór węgiel

Załączniki

Aquathon

Aquathon

JPG 0.10 MB Pobierz Pobierz