Przejdź do treści
Baner 11 (7)

W Rybniku otwarto nową stację tankowania wodorem NESO

Strzałka

Materiał pochodzi ze strony: https://biznes.pap.pl/

W Rybniku przy ul. Budowlanych 6 została otwarta w poniedziałek druga ogólnodostępna stacja tankowania wodoru w Polsce. Sieć stacji NESO rozwija PAK-PCE Stacje H2 Sp. z o.o., spółka zależna od PAK-Polska Czysta Energia, w której 50,5 proc. udziałów posiada Grupa Polsat Plus a 49,5 proc. ZE PAK, obie notowane na warszawskiej giełdzie.

Ogólnodostępny obiekt jest wyposażony w dwa stanowiska do tankowania, o ciśnieniu 700 bar dla samochodów osobowych i 350 bar dla pojazdów ciężarowych i autobusów.

Pierwsza stacja rozpoczęła działalność 11 września 2023 r. na warszawskim Ursynowie. Do końca czerwca 2024 roku zaplanowane jest powstanie kolejnych stacji w Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu i Lublinie. Budowa tych stacji, a także nowo otwartej w Rybniku, współfinansowana jest z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego PAK PCE Stacje H2 otrzymało bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 20 mln zł.

Planowany, całkowity koszt realizacji 5 stacji H2 to 57,4 mln zł. Można zatem oszacować, że koszt budowy jednej stacji wyniesie średnio ok. 11,48 mln zł, przy czym spółka płaci 7,48 mln zł za jeden obiekt.

 

Przeczytaj cały artykuł

Artykuł z kategorii:

wodór