Przedsiębiorcy, planujący inwestycje w OZE, mogą liczyć na wsparcie finansowe z Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 tzw. FEnIKS, którego celem jest transformacja energetyczna, adaptacja do zmian klimatu i bezpieczny transport. Budżet programu wynosi 29 mld euro. Konkursy są ogłaszane przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wsparcie dla firm
Obecnie (do 12 grudnia 2024 r.) trwa nabór dla średnich przedsiębiorstw w ramach konkursu 8.6.1 Część 1) Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach. Choć nazwa konkursu sugeruje wsparcie również dla dużych przedsiębiorstw, to nabór jest dedykowany średnim podmiotom. Projekty, jakie mogą zostać objęte wsparciem (pożyczka) dotyczą poprawy efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, w tym modernizacji energetycznej budynków zakładowych, podniesienia efektywności energetycznej procesów wytwórczych, zwiększenia efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładach, ciągów transportowych oraz systemów pomocniczych, układów odzysku ciepła z procesów przemysłowych, oświetlenia, instalacji urządzeń OZE z magazynami energii, instalacji urządzeń do produkcji, magazynowania, transportu wodoru odnawialnego. W zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków, minimalny próg wymaganych oszczędności energii pierwotnej, uwzględniający zakres przedsięwzięcia, wynosi 30% (z wyjątkiem zabytków).
W zakresie zwiększenia efektywności energetycznej linii/procesów technologicznych, minimalny próg oszczędności energii pierwotnej, uwzględniający zakres przedsięwzięcia, wynosi 10%.
Dla przedsiębiorców są również dostępne środki w ramach konkursu 8.6.2 Część 2) Rozwój OZE 2.1. Budowa, przebudowa, modernizacja i rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania biometanu wraz z przyłączeniem do sieci gazowej (z wyłączeniem samodzielnych magazynów na biometan) oraz 2.2. Budowa lub rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci, w tym z infrastrukturą (przyłącze do sieci operatora (OSD) lub podmiotu trzeciego niebędącego operatorem) umożliwiającą wykorzystanie ciepła wytworzonego w skojarzeniu.
OZE dla budynków wielorodzinnych
Ponadto spółdzielnie mieszkaniowe, spółki prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa prowadzące działalność mieszkaniową oraz dostawcy usług energetycznych działających na ich rzecz mogą zaplanować renowację istniejących budynków mieszkalnych pod kątem efektywności energetycznej, projekty demonstracyjne i działania wspierające również te zgodne z kryteriami efektywności energetycznej. W tym przypadku nabór 8.6. 3 Część 3) Poprawa efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (wraz z instalacją OZE) – budynki wielorodzinne trwa do 25.10.2024 r.
O programie
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych programów Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 oraz 2014-2020. W programie FEnIKS rolę instytucji wdrażającej otrzymał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytut Nafty i Gazu – PIB (dla działania 2.3).
***
Rozwijana przez Bank Gospodarstwa Krajowego Idea 3W koncentruje się na 3 kluczowych zasobach, które są fundamentem życia na ziemi: wodzie, wodorze i węglu pierwiastkowym. 3W wspiera świat nauki, biznesu i administracji w rozwoju nowoczesnych technologii, które stosowane są w przemyśle, energetyce i medycynie. Ma za zadanie budować i integrować społeczność utalentowanych naukowców, ambitnych studentów, odważnych przedsiębiorców, wizjonerskich organizacji pozarządowych i odpowiedzialnych przedstawicieli sektora publicznego, instytucji finansowych oraz aktywizować społeczeństwo.