Przejdź do treści
Grafika dot  finansowania projektów do Newslettera 3W 1200x627

Działasz w obszarze wody lub wodoru? Znajdź finansowanie dla projektu B+R

Strzałka

Przedsiębiorcy działający w obszarze 3W w ostatnim czasie nie powinni narzekać na brak finansowania ich działalności B+R. Poniżej przedstawiamy dwa kolejne programy dostępne obecnie dla technologii wodorowych i wodnych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach programu strategicznego Hydrostrateg został ogłoszony już trzeci konkurs. Jego obszary tematyczne to:

  1. Opracowanie i wdrożenie systemów ograniczających ilość zanieczyszczeń w wodach powierzchniowych wraz z systemem monitorowania parametrów jakości środowiska wodnego wywołanych wzrostem retencji.
  2. Retencja w systemach kanalizacji ogólnospławnej.
  3. Retencja w sieciach kanalizacji deszczowej.

Konkurs jest kierowany do konsorcjów składających się z maksimum 5 podmiotów: przedsiębiorstw, jednostek naukowych i innych podmiotów mających potencjał wdrożeniowy. Projekt może obejmować badania podstawowe, przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe oraz przedwdrożeniowe. Minimalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 3 mln zł, a maksymalna 25 mln zł. Nabór wniosków rusza 2 września i będzie trwał do 13 grudnia 2024 r.

W ramach projektu można opracować m.in.

  • ekohydrologiczne rozwiązania blisko naturze pozwalające neutralizować degradacyjne działanie miast na jakość wód,
  • kompleksową metodykę ustalania ilości i rodzaju mikroplastików w różnych typach ekosystemów wodnych.
  • system monitoringu oraz wykrywania wycieków ropopochodnych oraz innych zanieczyszczeń i zagrożeń, powstałych w wyniku wycieku substancji ze statków lub instalacji i obiektów lądowych.
  • systemy ekspertowe wspomagające dobór optymalnych rozwiązań służących do lokalnego retencjonowania, rozsączania i wykorzystania wód opadowych i roztopowych in situ przed ich zrzutem do sieci kanalizacji ogólnospławnej.
  • rozwiązania informatyczne dedykowane probabilistycznej analizie niezbędnej objętości zbiorników retencyjnych.
  • systemy monitoringu i przetwarzania w czasie rzeczywistym danych opadowych z miejskich pól
  • systemy inteligentnego sterowania odpływem z sieci kanalizacji ogólnospławnej, w tym zwłaszcza systemów opartych o sztuczną inteligencję.

Konkurs Neon we współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z Orlenem został zapowiedziany na koniec września br. Przedstawiono 11 zagadnień tematycznych w tym stacje tankowania wodoru oraz technologie otrzymywania wodoru.

Temat dot. stacji szybkiego tankowania wodoru dla pojazdów ciężkich i kolei został zaproponowany ponieważ obecne stacje ładowania są dedykowane tankowaniu pojazdów osobowych, dla których przepływy wodoru nie przekraczają 60 g/s. Niestety czas tankowania ciężkich pojazdów, które tankują jednorazowo od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów wodoru jest nieakceptowalny dla użytkownika pojazdu. Rynek oczekuje opłacalnych kosztowo technologii umożliwiających szybkie (kilkanaście, kilkadziesiąt minut) tankowanie pojazdów ciężkich (HDV), lokomotyw i innych. Ważna jest również mobilność stacji.

Celem drugiego tematu wodorowego jest rozwój technologii otrzymywania wodoru nisko lub zeroemisyjnego zgodnego z definicjami wynikającymi z dyrektywy RED II. Do tej pory NCBR i Orlen przeprowadziły dwa konkursy, w ramach których złożono małą liczbę wniosków. Po przeprowadzonej ewaluacji programu zostały zmienione warunki konkursu m.in. kwestia wdrożenia wyników, czego ma dokonać Orlen S. A. jak i podejście do praw własności intelektualnej do rozwiązań lub wynalazków posiadanych przez Wnioskodawcę przed przystąpieniem do konkursu.

***

Rozwijana przez Bank Gospodarstwa Krajowego Idea 3W koncentruje się na 3 kluczowych zasobach, które są fundamentem życia na ziemi: wodzie, wodorze i węglu pierwiastkowym. 3W wspiera świat nauki, biznesu i administracji w rozwoju nowoczesnych technologii, które stosowane są w przemyśle, energetyce i medycynie. Ma za zadanie budować i integrować społeczność utalentowanych naukowców, ambitnych studentów, odważnych przedsiębiorców, wizjonerskich organizacji pozarządowych i odpowiedzialnych przedstawicieli sektora publicznego, instytucji finansowych oraz aktywizować społeczeństwo.

Załączniki

Grafika dot  finansowania projektów do Newslettera 3W 1200x627

Grafika dot finansowania projektów do Newslettera 3W 1200x627

jpg 0,74 MB Pobierz Pobierz