Przejdź do treści
Baner 11 (7)

Podsumowujemy pierwszą edycję programu edukacyjnego „Idea 3W dla nauczycieli”

Strzałka

Prawie 40 nauczycieli szkół ponadpodstawowych z całej Polski wzięło udział w pierwszej edycji szkolenia online „Idea 3W dla nauczycieli”. To program, którego celem jest przygotowanie pedagogów do prowadzenia lekcji na temat zarządzania zasobami naturalnymi, takimi jak woda, wodór i węgiel pierwiastkowy. Kolejne edycje seminariów odbędą się po wakacjach.

Pierwsza edycja programu miała charakter pilotażowy i trwała od 29 maja br. do 28 czerwca br. W tym czasie blisko 40 nauczycieli m.in. biologii, geografii, chemii, fizyki i wychowania fizycznego ze szkół średnich uczestniczyło w zajęciach, które odbywały się zdalnie na platformie Howspace. Program szkolenia obejmował trzy moduły opracowane przez ekspertów z Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W: prof. dra hab. Ryszarda Naskręckiego, dra hab. inż. Łukasza Klapiszewskiego, prof. PP, oraz dra Artura Małolepszego. Odpowiadały kolejno zasobom wody, wodoru i węgla pierwiastkowego.

Podczas kursu uczestnicy mieli dostęp do pięciu scenariuszy lekcji, w tym prezentacji, kart pracy, linków do filmów, zdjęć, map myśli i quizów. Te materiały pozwolą nauczycielom na samodzielne prowadzenie lekcji o zasobach 3W, rozwijając kompetencje uczniów w zakresie kreatywności, myślenia krytycznego, rozwiązywania problemów i współpracy.

- Duże zainteresowanie pierwszą edycją szkolenia „Idea 3W dla nauczycieli” pokazuje, że wśród nauczycieli jest zapotrzebowanie na wiedzę dotyczącą strategicznych zasobów 3W, które stanowią podstawę rozwoju świata dla przyszłych pokoleń. Liczymy, że w nowym roku szkolnym podzielą się uzyskaną wiedzą ze swoimi uczniami. Planujemy kolejne edycje szkoleń online we wrześniu i w październiku. Rekrutacja na edycję wrześniową rozpocznie się 19 sierpnia – informuje dr Sylwia Arasiewicz-Dulnik, ekspert ds. współpracy z uczelniami Biuro Innowacji 3W w BGK.

W ramach szkolenia odbył się również webinar „Woda w obiegu zamkniętym”, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników.

- Dołożyliśmy wszelkich starań, aby stworzyć angażujące treści, które są interesujące oraz inspirujące. Liczymy, że udział w naszym szkoleniu był ciekawą przygodą, do udziału w której nauczyciele następnie zaproszą swoich uczniów – mówi dr hab. inż. Łukasz Klapiszewski, prof. Politechniki Poznańskiej, Lider Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W.

Szkolenie online „Idea 3W dla nauczycieli” jest elementem rozwijanego przez Biuro Innowacji 3W ekosystemu łączącego świat nauki, biznesu i administracji wokół strategicznych zasobów wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Program kursu stworzyli naukowcy z Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz Politechniki Warszawskiej, które współtworzą Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W skupiające blisko 40 ośrodków naukowych oraz instytutów badawczych z całej Polski.

 

 

***

Rozwijana przez Bank Gospodarstwa Krajowego Idea 3W koncentruje się na 3 kluczowych zasobach, które są fundamentem życia na ziemi: wodzie, wodorze i węglu pierwiastkowym. 3W wspiera świat nauki, biznesu i administracji w rozwoju nowoczesnych technologii, które stosowane są w przemyśle, energetyce i medycynie. Ma za zadanie budować i integrować społeczność utalentowanych naukowców, ambitnych studentów, odważnych przedsiębiorców, wizjonerskich organizacji pozarządowych i odpowiedzialnych przedstawicieli sektora publicznego, instytucji finansowych oraz aktywizować społeczeństwo.

Załączniki

Szkolenie dla nauczycieli

Szkolenie dla nauczycieli

PNG 0,08 MB Pobierz Pobierz