Przejdź do treści
nowe listy intencyjne vol  6

19 nowych podmiotów dołączyło do inicjatywy 3W

Strzałka

Od kwietnia do świata 3W dołączyło sześćdziesiąt organizacji. Dziewiętnaście nowych, które wspólnie z BGK będą realizować projekty związane z wodą, wodorem i węglem oraz z obszarów synergicznych zasobów, to:

ADJ Nanotechnology, Advanced Graphene Products, AS Produkt, Aquaseen, Eska Internet, Fundacja Polski Klaster Technologii Kompozytowych, Gmina Lublin, Grupa Maspex, Instytut Nowych Materiałów i Technologii, Krajowa Grupa Spożywcza, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, Promet Plast, PUT DEMPOL-ECO, SES Hydrogen, Stowarzyszenie Wrzesiński Klaster Zielonej Energii, TESGAS, WOFIL, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sława oraz Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE.

- Dziś świat 3W, który zaczynaliśmy budować w kwietniu, liczy już kilkadziesiąt organizacji. Cieszę się, że dołącza do nas coraz więcej spółek, które wykorzystują synergię wody, wodoru i węgla. Nasi partnerzy to inicjatorzy i przedstawiciele prawdziwie konkurencyjnej i nowoczesnej gospodarki – powiedział Adam Żelezik, dyrektor departamentu 3W BGK.

Woda – oczyszczona i uzdatniona

Ochrona zasobów wodnych to szerokie spektrum możliwości, a jednym z kluczowych zadań jest oczyszczanie i uzdatnianie wód. Takie procesy opracowują: ADJ Nanotechnology, Aquaseen, AS Produkt, PUT DEMPOL-ECO i Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sława. Również Grupa Maspex inwestuje w oczyszczanie ścieków. Spółka Wofil rozwija natomiast technologię ozonowania oraz tworzy instalacje, które wykorzystują technologię odgazowanej wody wysoko ozonowanej.

Wodór coraz bardziej popularny

Wodór cieszy się zainteresowaniem wielu firm, które dołączają do świata 3W. Eska Internet planuje zaprojektowanie i wykonanie komercyjnego modelu elektrolizera oraz ogniwa wodorowego do powszechnego użytku. TEGAS, podobnie jak SES Hydrogen, skupia się na budowie infrastruktury technicznej do wykorzystywania zielonego wodoru. Stowarzyszenie Wrzesiński Klaster Zielonej Energii wdraża technologię produkcji wodoru ze źródeł OZE, a Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego daje początek wodorowym rozwiązaniom w rolnictwie. Wśród zaangażowanych w rozwój tego pierwiastka w Polsce są również: Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE i Promet Plast – Ekologiczny Klaster Oławski, a także Krajowa Grupa Spożywcza, która produkuje wodór z melasy oraz Gmina Lublin, która stawia na transport wodorowy.

Dobre strony węgla

Spółki ze świata 3W budują nowy wizerunek węgla. Ten wyjątkowy i bogaty we właściwości pierwiastek jest podstawą najlepszych, najbardziej innowacyjnych technologii. Advanced Graphene Products łączy unikalne na skalę świata, opatentowane metody produkcji różnych form grafenu z możliwością zastosowania go w praktycznych rozwiązaniach przeznaczonych dla przemysłu. Spółka współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną i Europejską Organizacją Badań Jądrowych. Fundacja Polski Klaster Technologii Kompozytowych zrzesza ponad 100 podmiotów, które rozwijają technologie związane z produkcją elementów kompozytowych do rozwiązań 3W.

Współdziałanie zasobów

Woda, wodór i węgiel to zasoby życia, które szczególnie na siebie wpływają i wykorzystują swoje wzajemne potencjały. Na bazie tej synergii działa ostatnia z organizacji, której przedstawiciele podpisali list intencyjny – Instytut Nowych Materiałów i Technologii. Wydajna elektroliza wody jest powszechnie uznana jako sposób na akumulację nadmiaru energii, która może być produkowana przez niektóre źródła odnawialne, takie jak fotowoltaika. Nadmiar ten mógłby zasilić proces elektrolizy, w wyniku którego powstaje wodór.

Zespół 3W współpracuje już z kilkudziesięcioma przedsiębiorcami i upowszechnia ideę 3W. Wszystkich łączy zaangażowanie w rozwój technologii wodnych, wodorowych oraz węglowych. To nie koniec wspólnych działań z biznesem – drzwi do świata 3W są otwarte dla kolejnych organizacji.

Artykuł z kategorii:

woda wodór węgiel

Załączniki

DOCX

19 nowych spółek w 3W

DOCX 0.03 MB Pobierz Pobierz