Przejdź do treści
Grafika dot  finansowania projektów do Newslettera 3W 1200x627

Działasz w obszarze 3W? Znajdź finansowanie dla swojego projektu

Strzałka

Dostępność w Polsce różnych form i źródeł finansowania może być czasami przytłaczająca dla przedsiębiorców i odnalezienie się w gąszczu informacji z wielu instytucji zajmuje dużo czasu. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze możliwości dofinansowania innowacyjnych projektów w obszarach związanych z wodą, wodorem i węglem pierwiastkowym.

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

Zaczynamy od Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki, które wyróżnia nowatorska formuła. Celem programu jest wzrost potencjału w zakresie badań i innowacji oraz tworzenia i wykorzystywania przyszłościowych technologii. Środki z programu są inwestowane w innowacyjne projekty, które przyczynią się do zielonej zmiany i przestawienia polskiej gospodarki na tryb Przemysłu 4.0. Modułowość wsparcia w konkursie Ścieżka SMART przekłada się na większą elastyczność i krótszą ścieżkę pozyskania finansowania.

Poza obowiązkowym modułem B+R dla dużych przedsiębiorców można wystąpić o środki na wdrożenie innowacji, infrastrukturę B+R, cyfryzację, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizację czy też doskonalenie kompetencji pracowników. W ramach tych modułów można m.in. amortyzować lub kupować sprzęt potrzebny do badań, wynajmować lub kupować powierzchnię do realizacji projektu, zatrudniać nowych lub delegować do pracy w ramach projektu własnych pracowników. W programie występuje kilka rodzajów pomocy publicznej, w zależności od których stosowane są różne poziomy dofinansowania.

Jeśli reprezentujesz MŚP – aplikujesz w konkursie w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, jeśli Twoje przedsiębiorstwo jest duże – aplikujesz w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Projekt może obejmować tylko moduł B+R lub może składać się ze wszystkich modułów. Nabór rozpoczął się w obu instytucjach i trwa do 24 października br.

Nabory wniosków w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Firmy działające w obszarze 3W powinny szczególnie uważnie śledzić nabory wniosków w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach priorytetowego programu Adaptacje do zmian klimatu i ochrona wód przed zanieczyszczeniem” dofinansowanie mogą otrzymać jednostki samorządowe, przedsiębiorcy i jednostki budżetowe. Tematyka naborów dotyczy modernizacji oczyszczalni ścieków, zapobieganiu powodzi i suszy (retencja korytowa lub przykorytowa, w tym renaturyzacja koryta cieków, rewitalizacja starorzeczy oraz odtwarzanie mokradeł).

Projekty z obszaru energetyki w tym wodoru mogą otrzymać dofinansowanie z NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego „Zeroemisyjny system energetyczny”. Osoby fizyczne mogą ubiegać się w WFOŚiGW o 20% dofinansowanie do mikroinstalacji, pomp ciepła i towarzyszącym magazynom energii.

Program Wodoryzacja Gospodarki skierowany jest na rozwój niskoemisyjnej i zeroemisyjnej gospodarki poprzez budowę, wdrożenie i komercjalizację innowacyjnych jednostek transportowych napędzanych wodorem. Finansowanie obejmuje zarówno prace badawczo-rozwojowych jak i komercjalizację innowacyjnych, ale już opracowanych rozwiązań i technologii różnych rodzajów jednostek transportowych napędzanych wodorem.

W ramach programu „Adaptacje do zmian klimatu” jak i „Zeroemisyjny system energetyczny” można ubiegać się zarówno o pożyczkę jak i o dotację – szczegóły są dostępne na stronach naborów.

***

Rozwijana przez Bank Gospodarstwa Krajowego Idea 3W koncentruje się na 3 kluczowych zasobach, które są fundamentem życia na ziemi: wodzie, wodorze i węglu pierwiastkowym. 3W wspiera świat nauki, biznesu i administracji w rozwoju nowoczesnych technologii, które stosowane są w przemyśle, energetyce i medycynie. Ma za zadanie budować i integrować społeczność utalentowanych naukowców, ambitnych studentów, odważnych przedsiębiorców, wizjonerskich organizacji pozarządowych i odpowiedzialnych przedstawicieli sektora publicznego, instytucji finansowych oraz aktywizować społeczeństwo.

 

Załączniki

Grafika dot  finansowania projektów do Newslettera 3W 1200x627

Grafika dot finansowania projektów do Newslettera 3W 1200x627

jpg 0,74 MB Pobierz Pobierz