Przejdź do treści
II Kongres 3W

II Kongres 3W – trzy zasoby, jedna planeta, wspólna odpowiedzialność

Strzałka

II Kongres 3W jest kolejnym wydarzeniem Banku Gospodarstwa Krajowego w inicjatywie 3W, które integruje przedstawicieli wielu środowisk – świata nauki, biznesu i sektora publicznego.. W czasie I Kongresu, który odbył się w sierpniu 2021 roku podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, zainicjowaliśmy debatę o Idei3W jako przyszłości zrównoważonej gospodarki.

– Koncepcja 3W jest szansą na zwiększenie konkurencyjności. Gospodarka oparta na wodzie, wodorze i węglu to przełom, który czeka nas w najbliższej przyszłości – przekonywała w Gdyni Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, inicjatorka Idei 3W.

Już wtedy zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli polskiej nauki, biznesu i administracji. – Jednym z zadań stojących przed nami jest budowanie mostów między tymi środowiskami. Chcemy łączyć naukę z biznesem i wypracowywać z przedsiębiorcami wspólne know-how związane z wykorzystaniem wodoru, wody i nieenergetycznym zastosowaniem pierwiastka węgla, a co za tym idzie budować niezależną i silną pozycję gospodarczą naszego kraju – dodała prezes BGK.

Po ponad roku od I Kongresu, będziemy rozmawiać w Warszawie o tym, jak realizujemy misję budowy ekosystemu 3W, jak rozwija się sektor 3W i przed jakimi wyzwaniami stoi, a także w jakim kierunku podążają trendy technologiczne związane z wodą, wodorem i węglem.

Hasło roku – geopolityka

Nie da się ukryć, że geopolityka była hasłem przewodnim tego roku. W związku z agresją Rosji na Ukrainę i konsekwencjami tej napaści, dobitnie uświadomiliśmy sobie, jak wielki wpływ może mieć na nasze codzienne życie. Również na II Kongresie 3W będzie to istotny punkt odniesienia.

Wydarzenie otworzy wystąpienie gościa specjalnego, Tima Marshalla. Brytyjski pisarz i dziennikarz, który specjalizuje się w sprawach zagranicznych i dyplomacji międzynarodowej, jest autorem książki pt. „Więźniów geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce”. Nie pozostawimy bez komentarza także kwestii naszego bezpieczeństwa w obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Będziemy również rozmawiać ze specjalistami o idei 3W jako odpowiedzi na zmiany geopolityczne w panelu dyskusyjnym.

Trzy zasoby, jedna planeta, wspólna odpowiedzialność

Jednym z głównym punktów pierwszego dnia będzie prezentacja raportu 3W pt. „Woda, wodór, węgiel: zasoby, które zbudowały i zmieniają świat”. Opracowanie obejmuje m.in. synergię zastosowań przemysłowych 3W oraz opis nieodległej przyszłości, gdzie technologie 3W są częścią naszej codzienności. Zobrazujemy również gościom współzależność trzech zasobów na przykładzie wyjątkowego projektu polskich naukowczyń, który opracowały na Politechnice Warszawskiej. Porozmawiamy z przedstawicielami Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W, a także oddamy głos przedstawicielom biznesu, także w temacie zrównoważonego rozwoju.

Samej wodzie poświęcone będą dwa panele dyskusyjne: „Susze, powodzie i zanieczyszczenia – kluczowe wyzwania dla polskiej polityki wodnej” oraz „Czy nowe technologie mogą sprawić, że nie zabraknie nam wody?”. Prelegenci będą rozmawiać również o paliwie przyszłości i szukać odpowiedzi na pytanie, czy Polska ma szanse stać się wodorowym gigantem?. Konsekwentnie odczarowujemy też węgiel, który będzie bohaterem panelu „Carbon vs. coal – czyli burzenie mitów o węglu”.

Na II Kongresie 3W nie zabraknie także eksperckich opinii, które dotyczyć będą kwestii finansowania badań i rozwoju czy zmian legislacyjnych oraz tego, jakich przepisów prawnych potrzebuje obszar 3W. Rozmowy skupią się również na naszej wizji roli samorządów w inicjatywie 3W.

3W dotyka wielu obszarów naszego funkcjonowania, dlatego nie mogło zabraknąć dyskusji na temat tego, kim jest człowiek 3W i jak już niebawem może zmienić się nasz styl życia.  

Wydarzenie będzie także miejscem spotkań dla młodego pokolenia – panel „Potencjał technologii wody, wodoru i węgla oczami młodych”, który przewidzieliśmy specjalnie dla nich poprowadzi Maciej Kawecki – prezes Instytutu Lema, prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i były dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji. Kongres zamkną posiedzenia Rady 3W i Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W oraz warsztaty z wystąpień publicznych.

3W wczoraj i dziś

Idea 3W od 2021 roku integruje i łączy potencjały wielu środowisk. Rozwijamy współpracę z polskimi firmami, które prowadzą działalność w obszarach wody, wodoru i węgla pierwiastkowego, a do świata 3W dołączyło już kilkudziesięciu partnerów biznesowych. Z naszej inicjatywy, we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz oraz czołowymi polskimi uczelniami powstało Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W, które wspiera naukowców w komercjalizacji ich technologii. Powołaliśmy także Radę 3W, której członkowie ze świata biznesu, nauki i polityki zgodzili się pełnić rolę ambasadorów 3W i budować z nami niespotykany na skalę świata ekosystem. 

II Kongres 3W będzie doskonałą okazją, żeby podsumować dotychczasowe efekty współpracy w inicjatywie, dyskutować o aktualnych wyzwaniach w sektorze 3W, a także podziękować naszym partnerom za ich zaangażowanie.

Artykuł z kategorii:

woda wodór węgiel