Przejdź do treści
Baner 11 (7)

Rozwiązania przyszłości: laureaci 3W Challenge tworzą innowacje, które zmienią naszą codzienność

Strzałka

W pierwszej edycji konkursu 3W Challenge, zorganizowanego przez BGK/Idea 3W i The Heart, trzy nagrodzone organizacje: Hydropolis, PPRChemInnoTech oraz Alpha Powders, zaprezentowały projekty, które nie tylko rozwiązują istotne problemy związane z rozsądnym wykorzystaniem zasobów naturalnych, ale także oferują konkretne korzyści społeczne. Choć różne w swoim zakresie, przyczyniają się do rozwoju technologii, które wspierają zrównoważony rozwój i obieg zamknięty w przemyśle.

Udział w finale 3W Challenge – czyli Demo Day – umożliwił zespołom utalentowanych przedsiębiorców i naukowców nie tylko prezentację swoich rozwiązań przed szeroką publicznością oraz potencjalnymi inwestorami, ale również był okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji oraz do nawiązania cennych kontaktów.

Uczestnicy Demo Day, podkreślali wartość informacji zwrotnej, jakiej udzielili im mentorzy oraz inspiracji, które płynęły z innych projektów. Ekscytacja mieszała się z tremą, ale wspólnie przyznali, że wsparcie i doświadczenia, które zdobyli podczas dwóch etapów konkursu, są bezcenne dla dalszego rozwoju ich technologii i biznesu.

Poniżej przedstawiamy szczegóły nagrodzonych projektów.

Hydropolis: Technologia dla zrównoważonej produkcji żywności

Hydropolis 1Projekt Hydropolis opiera się na zaawansowanej metodologii upraw wertykalnych, które pozwalają na produkcję żywności w kontrolowanych warunkach, niezależnie od zewnętrznych czynników klimatycznych. Oprócz infrastruktury uprawowej (wielopiętrowych systemów z nawodnieniem oraz oświetleniem, HVAC, automatyką, elektryką), zespół Hydropolis opracował Modele Wzrostu Roślin, które zapewniają najwyższą jakość żywności uprawnej, znacząco zmniejszają zużycie wody, nawozów i przestrzeni, jednocześnie eliminując degradację gleb. 

 – Technologia, którą opracowaliśmy, nie tylko znacząco skraca drogę żywności od producenta do konsumenta, ale również zwiększa jakość uprawianych produktów, czyniąc je zdrowszymi i bardziej odżywczymi – mówi Anna Drwięga COO i współzałożycielka Hydropolis.

 

Hydropolis 2Projekt ma potencjał wprowadzić rewolucję w lokalnych systemach żywnościowych, umożliwiając miastom stawanie się samowystarczalnymi w zakresie produkcji świeżych produktów rolnych.

Nasze rozwiązanie umożliwia lokalną produkcję żywności przez cały rok, bez względu na klimat. Sałaty i zioła z naszych farm charakteryzują się mniejszą zawartością azotanów i wyższą zawartością antyoksydantów. Zdrowa, aromatyczna i zawsze świeża żywność, uprawiana zaledwie kilka ulic od miejsca zamieszkania? Z naszą technologią jest to możliwe – zapewnia Anna Drwięga.

 

PPRChemInnoTech: recykling turbin wiatrowych

Firma PPRChemInnoTech ze Szczecina skupiła się na problemie utylizacji odpadów kompozytowych, takich jak zużyte turbiny wiatrowe czy łodzie. Jej projekt „ReBioComposite” pozwala na odzysk materiałów i przekształcenie ich w wartościowe surowce dla sektora budowlanego. Mogą być one wykorzystane jako napełniacze polimerowo-węglowe lub polimerowo-szklane, które wykorzystywane są w zbrojeniach rozproszonych do betonu lub żywic.

PPRChemInnoTech 1 Istotnym aspektem naszej technologii jest to, że wyspecjalizowane przetwórstwo kompozytów pochodzących z „odpadów polimerowych” pozwoli na rozwiązanie problemu ich utylizacji i zamknięcie cyklu życia produktu zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym. Związane jest to przede wszystkim z wprowadzaniem coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych podyktowanych przez UE oraz zwiększeniem świadomości ekologicznej i oczekiwaniami w tej kwestii ze strony społeczeństwa – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Rafał Rakoczy. 

Włókna szklane poprawiają wodoszczelność materiałów budowlanych i wytrzymałość tego typu materiałów na obciążenia czy zginanie, np. w USA beton z dodatkiem zbrojenia rozproszonego z włókna szklanego to podstawowy materiał, który służy do obudowy wielopiętrowych wieżowców. Z kolei włókna węglowe, kojarzone przede wszystkim z sektorem lotniczym, motoryzacją oraz sprzętem sportowym, można wykorzystać do zbrojenia materiałów budowlanych, co pozwala zmniejszyć wagę konstrukcji o około 75% oraz zwiększyć jej elastyczność i wytrzymałość. Dodatkowo włókna węglowe nie ulegają korozji, przez co fibrobeton węglowy ma większą żywotność od betonu zbrojonego metalem. 

Dzięki naszej technologii, odpady stają się cennym surowcem, który można ponownie wykorzystać. W swojej pracy stawiamy na poszukiwanie rozwiązań i opracowywanie technologii, które pozwolą na sprostanie oczekiwaniom współczesnego świata oraz rozwiązanie problemów związanych z chemią polimerów; chemią organiczną; inżynierią materiałową oraz inżynierią chemiczną i procesową – dodała dr inż. Paulina Bednarczyk.

PPRChemInnoTech 2

Alpha Powders: nowe horyzonty dla druku 3D

Firma Alpha Powders wprowadza przełom w produkcji proszków polimerowych do przemysłowego druku 3D – opracowała technologię sferoidyzacji, która pozwala na kontrolowanie kształtu ziaren proszków, czyniąc je idealnie kulistymi. Elementy wydrukowane z takich proszków, odznaczają się dużo większą wytrzymałością i powtarzalnością.

AlphaPowders 2

Obecnie, parametry proszków są niedostatecznie dobre, a ich cena zbyt wysoka w stosunku do jakości, co jest pochodną nieoptymalnych procesów produkcyjnych proszków, które są też niedostosowane do rosnącego zapotrzebowania na wolumen i jakość – wyjaśnia Dominik Zdybał, CEO Alpha Powders.

Firma odpowiada zatem na istotne problemy, które hamują rozwój przemysłowy druku 3D, takie jak niezwykle wysoka cena materiałów oraz ich niewielki wybór.

AlphaPowders 1

Technologia opracowana przez Alpha Powders może przyczynić się do wdrożenia druku 3D SLS na szeroką skalę w przemyśle i spowodować, że druk 3D stanie się bardziej dostępnym. Uczynienie z tej technologii jednej z podstawowych metod wytwarzania może mieć zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu.

Niesie to ze sobą konsekwencje również dla życia codziennego, gdzie druk z proszków może przykładowo całkowicie zmienić podejście do serwisowania przedmiotów i urządzeń codziennego użytku, jak sprzęty domowe, zabawki, narzędzia, czy nawet samochody. Warsztaty posiadające drukarki SLS oraz tanie materiały proszkowe będą mogły w kilka godzin wytworzyć potrzebne do naprawy części – podkreśla Dominik Zdybał.

 

Nagroda w postaci wsparcia venture buildera

Zwycięstwo w konkursie 3W Challenge nie jest końcem, a raczej początkiem dalszego rozwoju zaprezentowanych technologii.

Laureaci pierwszej edycji konkursu 3W Challenge zostali wyróżnieni kompleksowym wsparciem w formie usługi venture buildingu o wartości 200 tys. zł.

Prace venture buildingowe nad wybranymi projektami rozpoczęły się w już marcu 2024 r. i obejmują:

  • rozwój biznesowy projektu, w tym przygotowanie modelu biznesowego oraz budowę planu finansowego i marketingowego,
  • weryfikację rynkową i dostosowanie do klientów: analizę rynku pod kątem zapotrzebowania na rozwiązanie oraz dostosowanie projektu do realnych potrzeb klientów,
  • nawiązanie kontaktu z inwestorami już od początkowych faz rozwoju projektu, co zwiększa szanse na pozyskanie finansowania.

Wszyscy laureaci planują dalsze prace nad swoimi projektami, z nadzieją na szybką komercjalizację i wprowadzenie ich rozwiązań na większą skalę.

Trzymamy za nich mocno kciuki!

Artykuł z kategorii:

woda wodór węgiel

Załączniki

Hydropolis 1

Hydropolis 1

JPG 0.18 MB Pobierz Pobierz
Hydropolis 2

Hydropolis 2

JPG 3.79 MB Pobierz Pobierz
PPRChemInnoTech 1

PPRChemInnoTech 1

JPG 0.52 MB Pobierz Pobierz
PPRChemInnoTech 2

PPRChemInnoTech 2

JPG 1.09 MB Pobierz Pobierz
AlphaPowders 2

AlphaPowders 2

PNG 0.46 MB Pobierz Pobierz
AlphaPowders 1

AlphaPowders 1

PNG 0.30 MB Pobierz Pobierz