W pierwszej edycji konkursu 3W Challenge, zorganizowanego przez BGK/Idea 3W i The Heart, trzy nagrodzone organizacje: Hydropolis, PPRChemInnoTech oraz Alpha Powders, zaprezentowały projekty, które nie tylko rozwiązują istotne problemy związane z rozsądnym wykorzystaniem zasobów naturalnych, ale także oferują konkretne korzyści społeczne. Choć różne w swoim zakresie, przyczyniają się do rozwoju technologii, które wspierają zrównoważony rozwój i obieg zamknięty w przemyśle.
Udział w finale 3W Challenge – czyli Demo Day – umożliwił zespołom utalentowanych przedsiębiorców i naukowców nie tylko prezentację swoich rozwiązań przed szeroką publicznością oraz potencjalnymi inwestorami, ale również był okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji oraz do nawiązania cennych kontaktów.
Uczestnicy Demo Day, podkreślali wartość informacji zwrotnej, jakiej udzielili im mentorzy oraz inspiracji, które płynęły z innych projektów. Ekscytacja mieszała się z tremą, ale wspólnie przyznali, że wsparcie i doświadczenia, które zdobyli podczas dwóch etapów konkursu, są bezcenne dla dalszego rozwoju ich technologii i biznesu.
Poniżej przedstawiamy szczegóły nagrodzonych projektów.
Hydropolis: Technologia dla zrównoważonej produkcji żywności
Projekt Hydropolis opiera się na zaawansowanej metodologii upraw wertykalnych, które pozwalają na produkcję żywności w kontrolowanych warunkach, niezależnie od zewnętrznych czynników klimatycznych. Oprócz infrastruktury uprawowej (wielopiętrowych systemów z nawodnieniem oraz oświetleniem, HVAC, automatyką, elektryką), zespół Hydropolis opracował Modele Wzrostu Roślin, które zapewniają najwyższą jakość żywności uprawnej, znacząco zmniejszają zużycie wody, nawozów i przestrzeni, jednocześnie eliminując degradację gleb.
– Technologia, którą opracowaliśmy, nie tylko znacząco skraca drogę żywności od producenta do konsumenta, ale również zwiększa jakość uprawianych produktów, czyniąc je zdrowszymi i bardziej odżywczymi – mówi Anna Drwięga COO i współzałożycielka Hydropolis.
Projekt ma potencjał wprowadzić rewolucję w lokalnych systemach żywnościowych, umożliwiając miastom stawanie się samowystarczalnymi w zakresie produkcji świeżych produktów rolnych.
– Nasze rozwiązanie umożliwia lokalną produkcję żywności przez cały rok, bez względu na klimat. Sałaty i zioła z naszych farm charakteryzują się mniejszą zawartością azotanów i wyższą zawartością antyoksydantów. Zdrowa, aromatyczna i zawsze świeża żywność, uprawiana zaledwie kilka ulic od miejsca zamieszkania? Z naszą technologią jest to możliwe – zapewnia Anna Drwięga.
PPRChemInnoTech: recykling turbin wiatrowych
Firma PPRChemInnoTech ze Szczecina skupiła się na problemie utylizacji odpadów kompozytowych, takich jak zużyte turbiny wiatrowe czy łodzie. Jej projekt „ReBioComposite” pozwala na odzysk materiałów i przekształcenie ich w wartościowe surowce dla sektora budowlanego. Mogą być one wykorzystane jako napełniacze polimerowo-węglowe lub polimerowo-szklane, które wykorzystywane są w zbrojeniach rozproszonych do betonu lub żywic.
– Istotnym aspektem naszej technologii jest to, że wyspecjalizowane przetwórstwo kompozytów pochodzących z „odpadów polimerowych” pozwoli na rozwiązanie problemu ich utylizacji i zamknięcie cyklu życia produktu zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym. Związane jest to przede wszystkim z wprowadzaniem coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych podyktowanych przez UE oraz zwiększeniem świadomości ekologicznej i oczekiwaniami w tej kwestii ze strony społeczeństwa – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Rafał Rakoczy.
Włókna szklane poprawiają wodoszczelność materiałów budowlanych i wytrzymałość tego typu materiałów na obciążenia czy zginanie, np. w USA beton z dodatkiem zbrojenia rozproszonego z włókna szklanego to podstawowy materiał, który służy do obudowy wielopiętrowych wieżowców. Z kolei włókna węglowe, kojarzone przede wszystkim z sektorem lotniczym, motoryzacją oraz sprzętem sportowym, można wykorzystać do zbrojenia materiałów budowlanych, co pozwala zmniejszyć wagę konstrukcji o około 75% oraz zwiększyć jej elastyczność i wytrzymałość. Dodatkowo włókna węglowe nie ulegają korozji, przez co fibrobeton węglowy ma większą żywotność od betonu zbrojonego metalem.
– Dzięki naszej technologii, odpady stają się cennym surowcem, który można ponownie wykorzystać. W swojej pracy stawiamy na poszukiwanie rozwiązań i opracowywanie technologii, które pozwolą na sprostanie oczekiwaniom współczesnego świata oraz rozwiązanie problemów związanych z chemią polimerów; chemią organiczną; inżynierią materiałową oraz inżynierią chemiczną i procesową – dodała dr inż. Paulina Bednarczyk.
Alpha Powders: nowe horyzonty dla druku 3D
Firma Alpha Powders wprowadza przełom w produkcji proszków polimerowych do przemysłowego druku 3D – opracowała technologię sferoidyzacji, która pozwala na kontrolowanie kształtu ziaren proszków, czyniąc je idealnie kulistymi. Elementy wydrukowane z takich proszków, odznaczają się dużo większą wytrzymałością i powtarzalnością.
– Obecnie, parametry proszków są niedostatecznie dobre, a ich cena zbyt wysoka w stosunku do jakości, co jest pochodną nieoptymalnych procesów produkcyjnych proszków, które są też niedostosowane do rosnącego zapotrzebowania na wolumen i jakość – wyjaśnia Dominik Zdybał, CEO Alpha Powders.
Firma odpowiada zatem na istotne problemy, które hamują rozwój przemysłowy druku 3D, takie jak niezwykle wysoka cena materiałów oraz ich niewielki wybór.
Technologia opracowana przez Alpha Powders może przyczynić się do wdrożenia druku 3D SLS na szeroką skalę w przemyśle i spowodować, że druk 3D stanie się bardziej dostępnym. Uczynienie z tej technologii jednej z podstawowych metod wytwarzania może mieć zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu.
– Niesie to ze sobą konsekwencje również dla życia codziennego, gdzie druk z proszków może przykładowo całkowicie zmienić podejście do serwisowania przedmiotów i urządzeń codziennego użytku, jak sprzęty domowe, zabawki, narzędzia, czy nawet samochody. Warsztaty posiadające drukarki SLS oraz tanie materiały proszkowe będą mogły w kilka godzin wytworzyć potrzebne do naprawy części – podkreśla Dominik Zdybał.
Nagroda w postaci wsparcia venture buildera
Zwycięstwo w konkursie 3W Challenge nie jest końcem, a raczej początkiem dalszego rozwoju zaprezentowanych technologii.
Laureaci pierwszej edycji konkursu 3W Challenge zostali wyróżnieni kompleksowym wsparciem w formie usługi venture buildingu o wartości 200 tys. zł.
Prace venture buildingowe nad wybranymi projektami rozpoczęły się w już marcu 2024 r. i obejmują:
- rozwój biznesowy projektu, w tym przygotowanie modelu biznesowego oraz budowę planu finansowego i marketingowego,
- weryfikację rynkową i dostosowanie do klientów: analizę rynku pod kątem zapotrzebowania na rozwiązanie oraz dostosowanie projektu do realnych potrzeb klientów,
- nawiązanie kontaktu z inwestorami już od początkowych faz rozwoju projektu, co zwiększa szanse na pozyskanie finansowania.
Wszyscy laureaci planują dalsze prace nad swoimi projektami, z nadzieją na szybką komercjalizację i wprowadzenie ich rozwiązań na większą skalę.
Trzymamy za nich mocno kciuki!