Przejdź do treści
Baner 11 (7)

Znamy zwycięzców pierwszej edycji Konkursu 3W Challenge

Strzałka

26 lutego w Warszawie, podczas Demo Day, rozstrzygnęliśmy konkurs 3W Challenge dla projektów badawczo-rozwojowych (B+R) oraz młodych startupów, które koncentrują się na wykorzystaniu przynajmniej jednego z trzech kluczowych zasobów: wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Nagrodę w postaci wsparcia Venture Buildera o wartości 200 tys. złotych otrzymali: Alpha Powders, Hydropolis i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.  

Konkurs 3W Challenge wspiera innowacje, które wpisują się w rozwój nowoczesnych technologii i mają wpływ na różne gałęzie gospodarki, m.in. na przemysł, energetykę, medycynę czy rolnictwo. Z kolei kluczowym celem budowania rozwiązań technologicznych w modelu Venture Building jest minimalizacja ryzyka i przyspieszenie procesu realizacji projektu, co jednocześnie umożliwia szybką komercjalizację rozwiązania. Te założenia stanowią podstawę 3W Challenge. Organizatorami konkursu są Bank Gospodarstwa Krajowego/Idea 3W oraz The Heart – Korporacyjne Centrum Przedsięwzięć Cyfrowych.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu 3W Challenge, którzy zostali wyróżnieni kompleksowym wsparciem w formie usług venture buildingu o wartości 200 tys. zł, zostali:

 • Alpha Powders z rozwiązaniem mikroproszki polimerowe dostosowane do druku 3D,
 • Hydropolis z rozwiązaniem technologie upraw wertykalnych
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie za projekt materiałów kompozytowych na bazie żywic o wysokiej zawartości biowęgla i napełniaczy polimerowo-węglowych.

 

Postawiliśmy sobie za cel, aby wspierać deep-techowe projekty i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, jaki potencjał intelektualny drzemie w polskim środowisku naukowym i start-upowym. W trakcie DemoDay mieliśmy okazję przyjrzeć się wybranym projektom, a prawdziwym wyzwaniem konkursu 3W Challenge był wybór jedynie trzech z nich. Wierzymy, że laureaci, dzięki wsparciu venture buildera, będą mogli jeszcze lepiej dostosować swoje produkty i technologie do oczekiwań rynku i inwestorów – powiedziała Aleksandra Surynowicz, Dyrektor Departamentu Inwestycji z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Za nagrodą kryje się także wsparcie w kluczowych obszarach, które stają się niezbędne w momencie wejścia na rynek – pomoc w działaniach sprzedażowych, kwestiach prawnych, marketingu, wsparcie HR i budowanie strategii skalowania produktu. Dla kilkuosobowych zespołów badawczych czy początkujących startupów, wygrana i współpraca z The Heart to unikalna szansa na realizację ambitnych planów – powiedział Jędrzej Iwaszkiewicz, współzałożyciel The Heart.

Prace venture buildingowe nad wybranymi projektami rozpoczną się w marcu 2024 r. i obejmą:

 • rozwój biznesowy projektu, w tym przygotowanie modelu biznesowego oraz budowę planu finansowego i marketingowego,
 • weryfikację rynkową i dostosowanie do klientów: analiza rynku pod kątem zapotrzebowania na rozwiązanie oraz dostosowanie projektu do realnych potrzeb klientów,
 • nawiązanie kontaktu z inwestorami już od początkowych faz rozwoju projektu, zwiększa to szanse na pozyskanie finansowania.

 

Do finałowego DemoDay zakwalifikowało się dziesięć projektów, spośród których jury w składzie: Aleksandra Surynowicz, dyrektor departamentu inwestycji w BGK; Marek Zieliński, dyrektor Biura Innowacji 3W w BGK; Patryk Darowski, dyrektor zarządzający pionem ryzyka branżowego i ESG w BGK; Piotr Woliński, CEO Vinci S.A; Bartosz Pakulski, Investment Analyst Vinci S.A.; Maciej Marszałek, CEO The Heart i Kamil Sumera CEO w The Heart R&D Lab.; wybrało trzech laureatów.

Finalistami pierwszej edycji 3W Challenge zostali:

 1. WeTheGraphene sp. z o.o. za rozwiązanie: Superkondensator EDLC na bazie 3D róż grafenowych
 2. Alpha Powders za rozwiązanie: Mikroproszki polimerowe dostosowane do druku 3D
 3. Hydropolis za rozwiązanie: Technologia upraw wertykalnych
 4. SES Hydrogen Energy za rozwiązanie: Bezemisyjny kocioł wodorowo-tlenowy
 5. PANAMINT za rozwiązanie: Sensory umożliwiające monitorowanie parametrów produktów
 6. Photo4Chem Ltd. za rozwiązanie: Fotoutwardzalne żywice do druku 3D
 7. HYDROGEN ALFA za rozwiązanie: Półciężarówka do transportu wodoru pod ciśnieniem
 8. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie za rozwiązanie: Materiały kompozytowe na bazie żywic o wysokiej zawartości biowęgla
 9. Svarog Aerospace za rozwiązanie: Bezemisyjne innowacyjne turbiny gazowe na zielony wodór produkujące czystą energię elektryczną
 10. Nanosci za rozwiązanie: Fotokatalityczny generator wodoru

Artykuł z kategorii:

woda wodór węgiel

Załączniki

3W Challenge

3W Challenge

PNG 0.20 MB Pobierz Pobierz
3W Challenge ZUT

3W Challenge ZUT

JPG 0.35 MB Pobierz Pobierz
3W Challenge Hydropolis

3W Challenge Hydropolis

JPG 0.32 MB Pobierz Pobierz