26 lutego w Warszawie, podczas Demo Day, rozstrzygnęliśmy konkurs 3W Challenge dla projektów badawczo-rozwojowych (B+R) oraz młodych startupów, które koncentrują się na wykorzystaniu przynajmniej jednego z trzech kluczowych zasobów: wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Nagrodę w postaci wsparcia Venture Buildera o wartości 200 tys. złotych otrzymali: Alpha Powders, Hydropolis i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.
Konkurs 3W Challenge wspiera innowacje, które wpisują się w rozwój nowoczesnych technologii i mają wpływ na różne gałęzie gospodarki, m.in. na przemysł, energetykę, medycynę czy rolnictwo. Z kolei kluczowym celem budowania rozwiązań technologicznych w modelu Venture Building jest minimalizacja ryzyka i przyspieszenie procesu realizacji projektu, co jednocześnie umożliwia szybką komercjalizację rozwiązania. Te założenia stanowią podstawę 3W Challenge. Organizatorami konkursu są Bank Gospodarstwa Krajowego/Idea 3W oraz The Heart – Korporacyjne Centrum Przedsięwzięć Cyfrowych.
Laureatami tegorocznej edycji konkursu 3W Challenge, którzy zostali wyróżnieni kompleksowym wsparciem w formie usług venture buildingu o wartości 200 tys. zł, zostali:
- Alpha Powders z rozwiązaniem mikroproszki polimerowe dostosowane do druku 3D,
- Hydropolis z rozwiązaniem technologie upraw wertykalnych
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie za projekt materiałów kompozytowych na bazie żywic o wysokiej zawartości biowęgla i napełniaczy polimerowo-węglowych.
– Postawiliśmy sobie za cel, aby wspierać deep-techowe projekty i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, jaki potencjał intelektualny drzemie w polskim środowisku naukowym i start-upowym. W trakcie DemoDay mieliśmy okazję przyjrzeć się wybranym projektom, a prawdziwym wyzwaniem konkursu 3W Challenge był wybór jedynie trzech z nich. Wierzymy, że laureaci, dzięki wsparciu venture buildera, będą mogli jeszcze lepiej dostosować swoje produkty i technologie do oczekiwań rynku i inwestorów – powiedziała Aleksandra Surynowicz, Dyrektor Departamentu Inwestycji z Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Za nagrodą kryje się także wsparcie w kluczowych obszarach, które stają się niezbędne w momencie wejścia na rynek – pomoc w działaniach sprzedażowych, kwestiach prawnych, marketingu, wsparcie HR i budowanie strategii skalowania produktu. Dla kilkuosobowych zespołów badawczych czy początkujących startupów, wygrana i współpraca z The Heart to unikalna szansa na realizację ambitnych planów – powiedział Jędrzej Iwaszkiewicz, współzałożyciel The Heart.
Prace venture buildingowe nad wybranymi projektami rozpoczną się w marcu 2024 r. i obejmą:
- rozwój biznesowy projektu, w tym przygotowanie modelu biznesowego oraz budowę planu finansowego i marketingowego,
- weryfikację rynkową i dostosowanie do klientów: analiza rynku pod kątem zapotrzebowania na rozwiązanie oraz dostosowanie projektu do realnych potrzeb klientów,
- nawiązanie kontaktu z inwestorami już od początkowych faz rozwoju projektu, zwiększa to szanse na pozyskanie finansowania.
Do finałowego DemoDay zakwalifikowało się dziesięć projektów, spośród których jury w składzie: Aleksandra Surynowicz, dyrektor departamentu inwestycji w BGK; Marek Zieliński, dyrektor Biura Innowacji 3W w BGK; Patryk Darowski, dyrektor zarządzający pionem ryzyka branżowego i ESG w BGK; Piotr Woliński, CEO Vinci S.A; Bartosz Pakulski, Investment Analyst Vinci S.A.; Maciej Marszałek, CEO The Heart i Kamil Sumera CEO w The Heart R&D Lab.; wybrało trzech laureatów.
Finalistami pierwszej edycji 3W Challenge zostali:
- WeTheGraphene sp. z o.o. za rozwiązanie: Superkondensator EDLC na bazie 3D róż grafenowych
- Alpha Powders za rozwiązanie: Mikroproszki polimerowe dostosowane do druku 3D
- Hydropolis za rozwiązanie: Technologia upraw wertykalnych
- SES Hydrogen Energy za rozwiązanie: Bezemisyjny kocioł wodorowo-tlenowy
- PANAMINT za rozwiązanie: Sensory umożliwiające monitorowanie parametrów produktów
- Photo4Chem Ltd. za rozwiązanie: Fotoutwardzalne żywice do druku 3D
- HYDROGEN ALFA za rozwiązanie: Półciężarówka do transportu wodoru pod ciśnieniem
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie za rozwiązanie: Materiały kompozytowe na bazie żywic o wysokiej zawartości biowęgla
- Svarog Aerospace za rozwiązanie: Bezemisyjne innowacyjne turbiny gazowe na zielony wodór produkujące czystą energię elektryczną
- Nanosci za rozwiązanie: Fotokatalityczny generator wodoru