Przejdź do treści
Baner 11 (7)

Rusza cykl ICI 3W Idea Talks. Biznesowo-naukowe rozmowy o wodzie, wodorze i węglu

Strzałka

W poniedziałek, 18 grudnia w Lublinie wystartuje ogólnopolski cykl otwartych spotkań pod nazwą ICI 3W Idea Talks, podczas których eksperci będą prezentować najciekawsze projekty ze świata 3W. Będą również dzielić się najlepszymi praktykami ze współpracy nauka-biznes-administracja w obrębie wody, wodoru i węgla.  

Sztuczna inteligencja w służbie 3W

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie sposobom wykorzystania sztucznej inteligencji do stworzenia systemu informatycznego, który monitoruje wpływ człowieka na środowisko naturalne i proponuje rozwiązania wzmacniające potencjał małej retencji. Rozwiązanie to ma na celu wsparcie zwiększenia bioróżnorodności, aby tereny poddane antropopresji stanowiły trwały, samoregulujący się element krajobrazu.

Koncepcję zbudowania platformy informatyczno-analitycznej wraz z systemem monitoringu meteorologicznego, hydrologicznego i glebowego przedstawi grupa naukowców z kilku instytucji badawczych. Eksperci zaprezentują zbiór narzędzi, metod i procedur pozyskiwania, przesyłania oraz przetwarzania danych wraz z modelem analitycznym.

Temat ten doskonale wpisuje się w cele zrównoważonego rozwoju UE m.in. w kontekście ochrony torfowisk i ich roli w magazynowaniu węgla.

Podczas pierwszego spotkania otworzymy dyskusję na temat wyzwań związanych z budową systemu monitoringu meteorologicznego, hydrologicznego i glebowego, który będzie służył ocenie wpływu działalności człowieka na środowisko przyrodnicze. Tak zdefiniowane wyzwanie, ze względu na interdyscyplinarne i całościowe podejście do zasobów środowiskowych, może być znakomitym przykładem odpowiedzi nauki na wyzwania współczesnego świata, w którym Interdyscyplinarne Centrum Innowacji i Idea 3W odgrywają bardzo ważną rolę – mówi prof. dr hab. Ryszard Naskręcki, Dyrektor Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS.

Projekt, który zostanie omówiony na premierowym spotkaniu ICI 3W Idea Talks, jest efektem współpracy naukowców i praktyków z wielu instytucji naukowych oraz firm, m.in. Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Instytutu Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego PAN w Lublinie, Instytutu Techniki Górniczej KOMAG oraz firm: Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., Integrale IT Sp. z o.o. oraz SmallGIS Sp. z o.o.

Warto rozmawiać o 3W

Inicjatorem cyklu spotkań ICI 3W Idea Talks jest Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W (ICI 3W), a gospodarzem pierwszego wydarzenia jest Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS w Lublinie. Wezmą w nim udział naukowcy oraz przedstawiciele instytucji badawczych i biznesu. Spotkanie odbędzie się w formie stacjonarnej w siedzibie centrum przy ul. Głębokiej 39 w Lublinie, a także wirtualnej za pośrednictwem komunikatora MS Teams.

Tym wydarzeniem inaugurujemy cykl spotkań ICI 3W Idea Talks, podczas których będziemy omawiać wybrane projekty ze świata 3W oraz dzielić się najlepszymi praktykami ze współpracy na linii nauka-biznes-administracja. Kolejne seminaria już w przyszłym roku. Planujemy zorganizowanie serii spotkań, których gospodarzami będą uczelnie i instytuty tworzące Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W – informuje dr Sylwia Arasiewicz-Dulnik, Ekspert ds. współpracy z uczelniami z Departamentu 3W Banku Gospodarstwa Krajowego.

Rolą ICI 3W jest zacieśnianie współpracy świata biznesu ze środowiskiem naukowym. ICI 3W zostało powołane w maju 2022 roku. Wśród założycieli było jedenaście czołowych polskich uczelni i uniwersytetów technicznych oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz. Aktualnie centrum zrzesza dwadzieścia dziewięć uczelni technicznych, uniwersytetów i instytutów badawczych.

 

Termin spotkania: 18 grudnia 2023 r. (poniedziałek), godz. 14:00 – 15:30

Temat spotkania: „Opracowanie systemu informatycznego z wykorzystaniem AI do monitorowania i prognozowania wpływu działalności człowieka na środowisko biotyczne i abiotyczne w celu podniesienia efektywności i wzmocnienia potencjału małej retencji”

Seminarium odbędzie się w formule hybrydowej, umożliwiając udział zarówno osobiście, jak i zdalnie. Obowiązuje rejestracja, której można dokonać poprzez formularz rejestracyjny:

Transmisja na żywo – Link do formularza rejestracyjnego

Udział osobisty – Link do formularza zgłoszeniowego

W mailu potwierdzającym rejestrację do udziału w transmisji live znajduje się link do Seminarium w aplikacji MS Teams. Do udziału w spotkaniu nie jest konieczne posiadanie konta Microsoft, wystarczy wkleić link w pasek wyszukiwania, następnie wybrać opcję DOŁĄCZ DO SPOTKANIA. 

Miejsce organizacji wydarzenia w formie stacjonarnej:

Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS ul. Głęboka 39 20-612 Lublin

Artykuł z kategorii:

woda wodór węgiel