Firma SBB ENERGY S.A. zrealizowała w Gaju Oławskim pionierski układ technologiczny gospodarki wodorowej. Spółka zaprojektowała i wybudowała układ elektrolizera zasilany energią elektryczną, która pochodzi z odnawialnych źródeł energii wraz z magazynem wodoru. Wyprodukowany w procesie elektrolizy „zielony” wodór jest paliwem dla układu trigeneracji, czyli wytwarzania energii elektrycznej, ciepła oraz chłodu, na potrzeby zakładu produkcyjnego Promet-Plast. Ta innowacyjna inwestycja wpisuje się w wyznaczone przez Unię Europejską plany osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz transformację gospodarki energetycznej na zeroemisyjną.
Za ten ambitny i unikatowy na skalę Polski projekt wykorzystania potencjału energetyki odnawialnej do produkcji wodoru SBB ENERGY S.A. wspólnie z Promet-Plast otrzymały w 2023 roku główną nagrodę w konkursie idei 3W w kategorii Biznes 3W.
Tak realizację projektu podsumowuje prezes zarządu SBB ENERGY S.A., Ziemowit Słomczyński: – To ciekawa lekcja dla firm, aby być zdeterminowanym w dążeniu do innowacyjnych rozwiązań i śmiało wchodzić na nowe, nieznane obszary rynku.
Zapraszamy do lektury całego wywiadu.
W Gaju Oławskim w województwie dolnośląskim zrealizowaliście pionierski w Polsce projekt budowy jednostki wysokosprawnej trigeneracji. Na czym polegała innowacyjność tego przedsięwzięcia?
Ziemowit Słomczyński, Prezes Zarządu SBB ENERGY S.A.: Projekt „Budowy jednostki wysokosprawnej trigeneracji" sprowadza się do opracowania systemu, który z wykorzystaniem zielonego wodoru efektywnie generuje trzy rodzaje energii: elektryczność, ciepło oraz chłód.
Innowacyjność systemu do produkcji i magazynowania wodoru polegała na zastosowaniu zaawansowanych technologii, które umożliwiają efektywną produkcję wodoru z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa (OZE). Dodatkowo, opracowaliśmy zaawansowane rozwiązania do magazynowania wodoru. Umożliwiają one przechowywanie go w formie, która może być łatwo dostępna i wykorzystywana wtedy, gdy jest potrzebna.
Jak ta inwestycja i wykorzystane technologie (elektroliza i wykorzystanie „zielonego” wodoru) wpisuje się w plany osiągnięcia neutralności klimatycznej?
ZS: Do produkcji zielonego wodoru w procesie elektrolizy wykorzystujemy odnawialne źródła energii, czyli takie, które pochodzą ze słońca lub wiatru. Nie używamy paliw kopalnych – gazu ziemnego czy węgla kamiennego.
Trigeneracja, czyli jednoczesna produkcja energii elektrycznej, ciepła i chłodu, pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnych zasobów i ograniczenie strat energii ze znacznie większą skutecznością. Zastosowanie w tym procesie „zielonego” wodoru jako paliwa jest kluczowe w osiągnięciu neutralności klimatycznej, ponieważ jego spalanie nie generuje emisji CO2, co przyczynia się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.
Nasz projekt w Gaju Oławskim stanowi więc duży krok w kierunku zrównoważonej i ekologicznej transformacji energetycznej, redukcji emisji gazów cieplarnianych i ograniczenia negatywnego wpływu inwestycji na środowisko.
Czy napotkali Państwo na jakieś szczególne wyzwania administracyjne, finansowe lub logistyczne związane z realizacją tej inwestycji? Co było największym wyzwaniem?
ZS: Tak, napotkaliśmy na kilka istotnych wyzwań, które wymagały od nas dużej elastyczności, kreatywności i współpracy z partnerami na międzynarodowym poziomie.
Największym z nich okazała się realizacja projektu w trakcie pandemii oraz wojny, które zaburzyły znacznie łańcuchy dostaw, ograniczając dostępność niektórych komponentów. Nasz projekt na terenie Polski jest pionierską inwestycją wodorową, dlatego wyzwaniem był również brak jednolitych norm, standardów i dyrektyw, co stwarzało dodatkowe trudności w planowaniu i realizacji zadania. Postanowiliśmy skorzystać z doświadczeń i praktyk związanych z inwestycjami wodorowymi zachodnich krajów, co okazało się skutecznym podejściem do adaptacji projektu do lokalnych warunków, mimo że współpraca wymagała dostosowania się do różnic w regulacjach legislacyjnych.
Jakie korzyści może przynieść inwestycja budowy jednostki wysokosprawnej trigeneracji dla lokalnej społeczności?
ZS: Wykorzystywanie trigeneracji, zwłaszcza jeśli opiera się na ekologicznych źródłach energii, zmniejsza emisję zanieczyszczeń powietrza. To z kolei bezpośrednio przekłada się na poprawę jakości życia i zdrowia mieszkańców. Dywersyfikacja źródeł energii zmniejsza zależność od jednego rodzaju paliwa, co wpływa na bezpieczeństwo energetyczne szczególnie w sytuacjach kryzysowych lub zakłóceniach dostaw energii z zewnątrz.
Ponadto obsługa i utrzymanie jednostki wysokosprawnej trigeneracji generuje nowe miejsca pracy w regionie i zapotrzebowanie na pracowników, którzy posiadają specjalistyczne umiejętności związane z nowoczesnymi technologiami energetycznymi, co wspiera rozwój gospodarczy społeczności.
Projekt realizowany był dla firmy produkcyjnej Promet-Plast. Co było kluczowe w tej współpracy, co pozwoliło Wam z sukcesem zrealizować projekt?
ZS: Współpraca rozpoczęła się od ogólnego pomysłu przedstawionego przez Promet-Plast, który stanowił punkt wyjścia do realizacji projektu przez SBB ENERGY S.A.
Niezwykle ważne było zaangażowanie obu stron w proces tworzenia koncepcji oraz przekuwania jej w konkretne działania. Razem przygotowaliśmy spójny plan projektowy. Otwartość w komunikacji sprzyjała zrozumieniu oczekiwań i potrzeb obu stron, co odegrało ważną rolę w skutecznym rozwiązaniu wyzwań w trakcie zadania. Dzięki dzieleniu kompetencji obie firmy mogły skorzystać z mocnych stron partnera, co było kluczowe dla kompleksowego sukcesu projektu. Należy podkreślić determinację firmy Promet-Plast w realizacji tej pionierskiej inwestycji.
W listopadzie 2023 roku na Kongresie 3W odebraliście pierwszą nagrodę w kategorii Biznes 3W za ambitny i unikatowy na skalę Polski projekt wykorzystania potencjału energetyki odnawialnej do produkcji wodoru. Jak to wyróżnienie wpłynie na plany Waszej dalszej współpracy z Promet-Plast? Czy planujecie kolejne wspólne projekty?
ZS: Otrzymanie nagrody idei 3W to dla nas ogromne wyróżnienie. Nie tylko podkreśla nasze dotychczasowe osiągnięcia, ale również stanowi bodziec do poszukiwania nowych możliwości i tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Motywuje nas to do tego, by kontynuować wysiłki na rzecz dalszego rozwijania i udoskonalania naszych działań.
Co do planów dalszej współpracy, jesteśmy otwarci na kolejne projekty. Jeżeli tylko pojawi się nowa koncepcja jesteśmy gotowi do realizacji inicjatyw z Promet-Plast. Wspólna pasja do innowacji stanowi fundament naszych planów na przyszłość.
Czy model Waszej współpracy może służyć jako przykład dla innych przedsiębiorstw, które rozważają podobne projekty w zakresie zrównoważonej energii? Jakie lekcje, wartościowe dla innych, wynieśliście?
ZS: Zdecydowanie tak. Współpraca ukierunkowana na stworzenie pierwszego tego typu układu na podstawie wizji klienta i osiągnięcia konsensusu technicznego, pomimo dużych ryzyk związanych z implementacją nowych technologii, może stanowić inspirację. To ciekawa lekcja dla innych firm, aby być zdeterminowanym w dążeniu do innowacyjnych rozwiązań i śmiało wchodzić na nowe, nieznane obszary rynku.
Dialog i otwarta komunikacja pozwoliły szybko identyfikować problemy i sprawnie znajdować skuteczne narzędzia do ich rozwiązywania.
Jako pionierski projekt na skalę Polski, nasza współpraca może stanowić wartościową lekcję i inspirację dla innych firm, zachęcając je do podejmowania ambitnych działań w dziedzinie zrównoważonej energii. Odważne podejście do innowacji i poszukiwania nowatorskich rozwiązań przyczyniają się do transformacji całej branży.
Dziękuję za rozmowę.