1. Środki krajowe – fundusze wsparcia pochodzące bezpośrednio z budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz z państwowych funduszy celowych. Cechą charakterystyczną funduszy krajowych jest wymóg prowadzenia prac tylko i wyłącznie zgodnie z krajowymi aktami prawnymi.
Konkursy organizowane przez NFOŚiGW - Narodowy Fundusz oferuje pożyczki, dotacje oraz inne formy dofinansowania projektów realizowanych m.in. przez samorządy, przedsiębiorstwa, podmioty publiczne, organizacje społeczne a także osoby fizyczne (np. Wodoryzacja Gospodarki)
BGK aktywnie wspiera samorządy w realizacji ich zadań - w ciągu ostatnich 10 lat udzielił finansowań dla sektora samorządowego na kwotę blisko 20 mld PLN. Obszary współpracy BGK i JST to przede wszystkim programy i fundusze w obszarach: mieszkalnictwa, dostępności, rewitalizacji, a także wsparcie funduszami unijnymi i krajowymi. BGK jest od lat także partnerem sektora samorządowego w finansowaniu bezpośrednim kredytami, pożyczkami i obligacjami. To wsparcie obejmuje wszystkie obszary działalności samorządu: wodociągi i kanalizację, gospodarkę odpadami, ciepłownictwo, transport, mieszkalnictwo, ochronę zdrowia, turystykę i sport czy inwestycje w obiekty użyteczności publicznej.
2. Europejskie fundusze strukturalne - fundusze wzmacniające konkurencyjność gospodarek państw członkowskich. Środki są przeznaczone tylko i wyłącznie dla konkretnego regionu/państwa, a operatorem jest państwo członkowskie. Zasady korzystania z funduszy określa akt prawny pn. Ustawa określa zasady realizacji programów w zakresie polityki spójności, w skrócie Ustawa Wdrożeniowa.
Konkursy organizowane przez poszczególne przekrojowe programy wsparcia prac badawczych i inwestycyjnych dla przedsiębiorców i JST
Konkursy - przekrojowe programy wsparcia prac badawczych i inwestycyjnych dla przedsiębiorców