Przejdź do treści
Baner 11 (7)

Idea 3W na drugiej edycji Aquathonu: wodny i bezpieczny świat

Strzałka

Trzy strategiczne zasoby: woda-wodór-węgiel są fundamentem życia na Ziemi i niezbędnym elementem świata, który nas otacza. Bank Gospodarstwa Krajowego dostrzegł ich potencjał i ogłosił w 2021 roku inicjatywę 3W. To sposób, żeby przejść do gospodarki zeroemisyjnej oraz droga, żeby budować konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki. Te trzy zasoby pomogą zbudować zrównoważoną przyszłość. Dzięki swojej współzależności, woda, wodór i węgiel mogą stać się odpowiedzią na globalne problemy, w tym te związane z naszym bezpieczeństwem. 

To właśnie bezpieczeństwo było tematem przewodnim drugiej edycji Aquathonu. Wyzwanie Idei 3W podjęły osoby, które podzieliły się swoimi pomysłami na to, jak innowacyjnie gospodarować zasobami wodnymi i produkować żywność oraz nowocześnie wykorzystywać technologie wodorowe i węglowe.   

- Inicjatywą 3W chcemy edukować i zwiększać świadomość społeczną o tym, jak ważne jest, żeby rozsądnie gospodarować zasobami wody. Pokazujemy, że trzy zasoby życia: woda, wodór i węgiel mają kluczowy wpływ na nasze bezpieczeństwo: m.in. wodne, energetyczne i żywnościowe. Takiego przekazu szukaliśmy w pracach uczestników, którzy podjęli się wyzwania 3W – powiedziała Magdalena Sopiela, ekspert ds. zarządzania społecznością z Biura Inicjatyw Strategicznych BGK i jurorka wyzwania 3W na Aquathonie. 

Wodny świat z dostępem do wody pitnej i żywności 

Wyzwanie 3W, które przygotował BGK rozwinęło wyobraźnię uczestników. Zanurzyli się oni w wizji świata, w którym stopniały lodowce i zamieniły się w jeden wielki słony ocean. Tym samym wcielili się w bohaterów wodnego świata, którzy – po długim dryfowaniu – odnaleźli stały ląd. Uczestnicy wyzwania mieli zapewnić swojej grupie dostęp do wody pitnej i żywności. Do wymyślania rozwiązań musieli użyć trzech zasobów: wody, wodoru i węgla. Uczestnicy mieli 24 godziny, żeby wykazać się kreatywnością i roztoczyć wizję bezpiecznego świata 3W.  

Panel 3W: Jak współzależność 3 zasobów: wody, wodoru i węgla może wpływać na nasze bezpieczeństwo?  

W świat wody, węgla i wodoru wprowadził uczestników Adam Żelezik – dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych w BGK. Opowiedział o założeniach idei 3W i o tym, jak te trzy strategiczne zasoby mogą zapewnić społeczeństwom bezpieczeństwo w różnych dziedzinach życia. Nie zabrakło też ekspertów, wśród których znaleźli się:  

  • Katarzyna Pala – współzałożycielka Foods4Future Technologies i Water Science and Technology Institute – fundacji, której misją jest realizowanie projektów związanych z ochroną wody i systemami obiegu zamkniętego,  
  • prof. UW dr hab. Tomasz Gackowski – Dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu  
  • prof. dr hab. inż. Tadeusz Ossowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego 

Uczestnicy wyzwania mogli porozmawiać z profesjonalistami na Discord. Tam czekały na nich również ciekawostki o wodzie, wodorze i węglu, materiały edukacyjne, quizy i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. 

Zasoby w życiu społeczności 

Jury nagrodę główną przyznało zespołowi IChiPowcy. Zwycięzcy zaprezentowali szereg rozwiązań, dzięki którym ludzie w wodnym świecie będą mieli dostęp do wody i jedzenia. Podstawowym źródłem wody pitnej są łapacze pary wodnej, dzięki którym – z uwagi na niższą temperaturę w nocy – możliwe jest doprowadzenie wody z gazowego do ciekłego stanu skupienia. Dodatkowo przedstawili ciekawy pomysł na zdobywanie słodkiej wody – system wyparny, który bazuje na energii słonecznej i skraplaniu się wody na powierzchni. Według jego założeń system rurociągów znajduje się pod liściem palmowym, z którego odsolona już woda spływa rynną do zbiornika. Wszystkie potrzebne urządzenia są wykonane z dostępnego na wyspie bambusa. 

IChiPowcy opisali również system irygacji, który opiera się na energii wiatrowej. Wiatrak napędza młyn, który przenosi wodę ze wspomnianej bambusowej rynny do systemu irygacji – a ten samoczynnie podlewa pola uprawne. W wizji IChiPowców pojawiły się też zbiorniki hodowlane połączone z oceanem. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest przechwytywanie z niego żywności, a potem wielopoziomowa hodowla małż, ryb i glonów morskich. 

W pierwszej edycji Aquathonu uczestnicy planowali dzień człowieka, które żyje w stylu 3W. Na podstawie planu powstał scenariusz, którego efektem jest animacja „Człowiek w świecie 3W”. Tegoroczna zwycięska praca także będzie przełożona na scenariusz i wideo. Efekty już wkrótce!  

Artykuł z kategorii:

woda wodór węgiel

Załączniki

DOCX

Aquathon 2022 komunikat 1306

DOCX 0.02 MB Pobierz Pobierz