Przejdź do treści
porozumienie wodorowe

BGK sygnatariuszem Polskiego porozumienia wodorowego

Strzałka

Polskie porozumienie wodorowe jest efektem współpracy administracji publicznej, przedstawicieli przedsiębiorców oraz nauki. Określa potrzeby, bariery rozwoju oraz oczekiwania społeczne związane z wdrażaniem gospodarki wodorowej w Polsce. Autorzy Porozumienia przygotowali także propozycje działań niezbędnych dla stworzenia przyjaznego dla realizacji projektów otoczenia rynkowego i instytucjonalno-prawnego.

Porozumienie jest kluczowym instrumentem wykonawczym Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. Stanowi odpowiedź na globalne wyzwania związane z przeciwdziałaniem skutkom zmian klimatu i proponuje szereg rozwiązań wpisujących się w transformację polskiej energetyki.

Realizacja zapisów Porozumienia umożliwi także zaangażowanie środków krajowych przekazanych przez sektor publiczny oraz udział w nowych projektach parterów z sektora prywatnego przy wsparciu środków europejskich i międzynarodowych.

Inicjatywa 3W

Podpisanie Porozumienia wodorowego jest zgodne z założeniami zapoczątkowanej przez BGK inicjatywy „3W: Woda-Wodór-Węgiel”. W jej ramach Bank Gospodarstwa Krajowego będzie oddziaływał na wzmocnienie współpracy pomiędzy naukowcami, administracją i przedsiębiorcami, którzy realizują projekty w obszarze odpowiedzialnego zarządzania zasobami wodnymi, technologii wodorowych oraz innowacyjnych materiałów węglowych.

Celem inicjatywy 3W jest również budowanie kapitału społecznego oraz wzmacnianie świadomości i postaw konsumenckich sprzyjających rozwojowi sektora 3W. W ten sposób BGK włącza się w proces tworzenia innowacyjnego sektora gospodarki, opartego o niespotykany nigdzie na świecie model łączący Wodę-Wodór-Węgiel w spójny ekosystem społeczno-gospodarczy. 

Artykuł z kategorii:

wodór

Załączniki

porozumienie wodorowe

porozumienie wodorowe

JPG 0.32 MB Pobierz Pobierz